Patarimai,  Statyba

Naudinga žinoti: ekologiško (medinio) namo statyba

Pastaruosius dešimtmečius garsiai ir plačiai kalbama apie ekologiją ir jos svarbą mūsų gyvenime, diskutuojama ir skatinama žmones suvokti gamtos tausojimo būtinumą. Be abejo, yra ir priešinga nuomonė, kuri akcentuoja, jog žemė puikiai gyvavusi daugiau nei keturis milijardus metų, sėkmingai gyvuos ir toliau, o daug greičiau pati žmonija destruktyviai susinaikins. Tačiau, reikia sutikti, jog beatodairiškai ir neproduktyviai naudojant gamtos išteklius gamtai nepadedama. Tad kodėl esant galimybei nepasirinkus alternatyvaus būdo, kuris mažiau kenktų mus supančiai gamtai?

Namo statyba – svarbus ir atsakingas žingsnis kiekvienos šeimos gyvenime. Būsto nekeičiame ir nestatome kasdien – tai ilgalaikė ir didelių piniginių bei energijos kaštų reikalaujanti investicija į tolimesnę ateitį. Galvojant apie darnią aplinką, šeimos sveikatą, vis dažniau svarstoma apie ekologiško namo statybą, kuris vartoja mažiau resursų negu įprastos statybos namas. Ką reikėtų žinoti?

Ekologišką namą galima statyti pasitelkiant molines plytas, medį ir akmenį. Šiuo metu itin aktuali medinių karkasinių namų statyba, tad šį kartą apie tai. Medis – gamtos išteklius, kuris atsinaujina ir pasižymi paslankumu statybai, savyje neturi cheminių medžiagų, galinčių sukelti alergizuojančias reakcijas. Skandinavų labai pamėgtas ir ištobulintas karkasinių-skydinių namų statybos būdas kurtas ekonomiškai ir ekologiškai naudingu pagrindu, pritaikytas eksploatavimui mūsų klimato sąlygomis. Statant tokį namą svarbu atsižvelgti į keletą veiksnių: pamatus, pasirenkamą karkasą, apšildymo sistemą, stogo dangą. Taip pat aktualu, kokie langai ir durys yra pasirenkami.

Statant karkasinį, ekologišką namą galima pasirinkti norimą pamatų rūšį, atsižvelgiant į pajėgumą atlaikyti visas namo konstrukcijas, tačiau rekomenduojama pasirinkti polinius-gręžtinius pamatus, kuriuos įrengiant sunaudojama mažiau resursų. Jei siekiama ekonomiškai naudingo varianto, svarbiausia pamatus apšiltinti. Karkasiniai ekologiški namai dažniausiai būna vieno ar dviejų aukštų, kurių pagrindinį karkasą sudaro storesnis išorės ir plonesnis vidaus karkasas, tarp kurių esantis tarpas, užpildomas mineraline vata. Statant dviejų aukštų namą būtina perdanga, kuri gaminama iš poros sujungtų sijų.

Kadangi šildymas mūsų šalyje trunka ilgiau negu pusę metų, svarbu įrengti sistemą, kuri namuose leistų sukurti malonią šilumą, o tam vartotų mažiau resursų. Tam puikiai tinka įrengti aeroterminiai šilumos siurbliai, kurių sistemos yra kelių rūšių: oras oras, oras vanduo, oras vanduo oras. Jie naudoja mažiausiai energijos kaštų, kadangi šilumą išskiria iš lauko oro ir atiduoda namams. Priklausomai nuo pasirinktos rūšies jie gali būti pritaikyti apšildyti radiatorius, grindis ar patalpų orą tiesiogiai iš lauko.

Be viso to labai svarbu, kokie langai ir durys įsigyjami. Nors dažnai taupymo tikslais pasirenkami plastiko gaminiai, tačiau įrengiant ekologišką namą tai nėra sveikintinas nutarimas. Geriausiai šiuo atveju tinka medinės durys ir langai, kurių šilumos išsaugojimo ir drėgmės pralaidumo rodikliai yra pakankamai aukšti. Šie gaminiai mėgiami žmonių, kurie vertina natūralumą, siekia namuose sukurti ne tik saugią, bet ir komfortišką aplinką. Jų pagalba namuose pamažu vyksta nuolatinė oro cirkuliacija, kuri neleidžia susidaryti kondensatui ir pelėsiui, sukeliančiam sveikatos problemas. Medinės durys ir langai namui suteikia estetišką išvaizdą, ypač tinka prie natūralios namo fasado ar vidaus interjero apdailos. Dera prie bendros medžio ar akmens apdailos.

Ekologiško būsto įrengimas, su tuo susiduriant pirmą kartą, gali sukelti sunkumų, ypač namą statantiems pirmą kartą. Iš pradžių pravartu pasidomėti siūlomomis naudoti medžiagomis, statybų technologijomis, kas leis įrengti kokybišką ir jaukų namą, naudojantį mažai resursų.