kokią įmonės formą rinktis
Įvairūs

Kokią įmonės formą rinktis?

Verslo kūrimas – nors ir nesudėtingas procesas, vis dėl to tik kai kurių žmonių pasirenkamas dalykas. Nemažai žmonių sako, jog esą verslui kurti reikia „verslininko gyslelės“ ar dar tam tikrų gabumų kuriuos turi ne visi.

Kai kurie dar laikosi nuomonės, jog kurtų verslą tik tuo atveju jeigu turėtų pinigų ir nebijotų rizikuoti savo asmeniniu turtu, nes esą įsivėlus į verslo kūrimą, viską užbaigti yra labai sudėtinga ir tinka tikrai ne visiems.

Deja, toks įsitikinimas yra neteisingas, kurio laikosi tie žmonės kurie neturi pakankamai žinių apie galimybę kurti verslą Lietuvoje.

Jei vis dėl to nusprendėte imtis savo verslo idėjos, vienas iš kertinių žingsnių bus pasirinkti savo juridinio asmens formą arba kitaip – įmonės tipą.

Šiandien – būtent apie tai, pagrindines verslo formas ir kada jas pasirinkti.

Žinote savo įmonės formą ir jau norite ją steigti? Skubus įmonės steigimas per 1-3 d.d.

Individuali įmonė – mėgstantiems savarankiškumą

Jei jūsų veiklos sritis jau yra tinkamai apgalvota, tačiau jūs neturite didelių finansinių išteklių, pats geriausias sprendimas yra steigti individualią įmonę. Kartu toks variantas yra puikus tiems kurie verslu nori užsiimti vieni patys ir pageidauja būti savarankiški.

Priešingai nei kitose įmonės formose, čia nėra griežtai apibrėžto pradinio kapitalo, o pačioje įmonėje galima dirbti tiesiog vienam, net nesudarant jokios darbo sutarties. Tiesa, verta pabrėžti, jog už verslo sėkmę jūs esate atsakingi patys iš savo kišenės.

Atsiradus nuostoliams arba skoloms, čia užgriuvusiais sunkumais nebus su kuo dalintis, kadangi esant tokiai įmonei jūs už ją esate atsakingas savo asmeniniu turtu.

Uždaroji akcinė bendrovė – pats populiariausias įmonės variantas

Uždaroji akcinė bendrovė yra kur kas geresnis sprendimas tiems kurie planuoja didesnės apimties verslo veiklą. Pagal dabartinius įstatymus, jai pradėti yra reikalingas bent jau 2500 eurų pradinis kapitalas.

Tačiau čia jau nebūtina viskuo rūpintis vienam, kadangi verslą galite kurti kartu su bendraakcininkais. Tiesa, bendras akcininkų skaičius čia negali viršyti 249 fizinių ar juridinių asmenų skaičiaus.

Verta pabrėžti, jog kartu akcininkais yra vykdomas ir svarbiausių įmonės procesų sprendimas. Dėl jų yra balsuojama visuotinio akcininko susirinkimo metu. Viena akcija įmonėje atitinka vieną balsą, taigi ta šalis kuri turės jų daugiausiai turės ir didžiausią įtaką sprendimuose dėl įmonės.

Tiesa, finansinių sunkumų atveju jūs čia esate atsakingi tik tuo turtu kurį jūs esate investavę į įmonę, o asmeninis turtas lieka apsaugotas. Jei įmonei yra reikalingas papildomas finansavimas, tuomet galima išleisti daugiau akcijų. Beje, galima ir trauktis iš verslo bet kada, kada šalis pageidauja.

Na, o pelnas yra išmokamas per dividendus arba darbo užmokestį.

Viešoji įstaiga – visuomenės naudingai veiklai

Jei jūsų tikslas nėra pelnas, tačiau teikti naudingas paslaugas visuomenei, tuomet geresnės formos už viešąją įstaigą tikrai nebus. Šią formą itin patrauklia verslininkams daro ir tai, jog joms yra taikomos ir didelės mokestinės lengvatos iš valstybės, kartu tokia įmonės gali gauti ir paramą.

Čia steigėjų skaičius nėra ribojamas, o balsuojant dėl įmonės sprendimų kiekvienas jos narys yra lygiavertis.

Kalbant apie kapitalą, apribojimų čia irgi nėra. Vėlgi, rizikuojama yra tik tais pinigais kurie buvo investuoti, na o iš verslo čia galima trauktis bet kokiu metu, jeigu akcininkas nebenori turėti ryšių su įmone. Pelnas čia nėra tiesiogiai dalinimas, o gautos lėšos yra išmokamos darbo užmokesčiu.

Mažoji bendrija – vis populiarėjanti forma

Mažoji bendrija, kaip žinia, yra pati naujausia verslo forma Lietuvoje. Jos steigimas taip pat yra gan paprastas, kurį galima greitai atlikti ir elektroniniu būdu. Steigiant ją yra reikalingas nuo 1 iki 10 asmenų.

Čia nėra rizikos asmeniniu turtu ar pradinio kapitalo, tiesa MB narys privalo mokėti nario įnašą, na o pagal jį bus išmokamas pelnas. Pelnas čia gali būti mokamas avansu, o darbo santykių apiforminti nėra privaloma.

Tai – idealu smulkiam verslui su ne didelia akcininku grupe.

Pabaigai,

Straipsnyje aptarėme pagrindines įmones formas ir kada jas rinktis. Apsisprendžiant dėl šio dalyko reikia atsižvelgti į kelis pagrindinius faktorius ir įvertinti tai kas jūsų situacijoje yra geriausia.