Santuokos nutraukimas suvokiamas kaip kraštutinis nesusiklosčiusių santykių sprendimas, t. y. santuoka yra šeimos pagrindas ir stiprybė, todėl teisininkai visais atvejais rekomenduoja santykius išsaugoti. Jei minėtasis sprendimas partneriams nepriimtinas, santuoka teisiškai nutraukiama. Advokatų kontora primena, kad mūsų šalyje santuoką gali nutraukti tik teismas. Santuokos nutraukimas gali būti vykdomas bendru susitarimu, vieno sutuoktinio prašymu arba dėl kito sutuoktinio kaltės.
Paprasčiausias ir greičiausias santuokos nutraukimo būdas vykdomas bendru sutuoktinių susitarimu. Šis būdas taikomas tuo atveju, kai abu sutuoktiniai nori nutraukti santuoką, nekeldami ginčų dėl šio proceso pasekmių, pvz., vaikų gyvenamosios vietos apibrėžimo, vaikų išlaikymo ar turto padalijimo. Advokatų kontora pažymi, kad norint nutraukti santuoką minėtuoju būdu būtina sudaryti sutartį, apibrėžiančią santuokos nutraukimo pasekmes, be to, abu sutuoktiniai turi būti visiškai veiksnūs, o nuo santuokos sudarymo turi būti praėję bent vieneri metai. Dėl santuokos nutraukimo reikia kreiptis į jūsų sutuoktinio arba jūsų gyvenamosios vietos apylinkės teismą. Santuokos nutraukimo byla nagrinėjama supaprastinto proceso tvarka. Įstatymai nurodo, kad minėtojo tipo prašymas turi būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per 30 dienų, tačiau praktikoje sprendimas priimamas kur kas greičiau.
Jei santuoka nutraukiama vieno iš sutuoktinio prašymu, tokiu atveju sutuoktiniai turi atitikti bent vieną iš šių sąlygų: sutuoktiniai daugiau nei vienerius metus gyvena atskirai, po santuokos sudarymo vienas iš sutuoktinių buvo pripažintas neveiksniu, vienas iš sutuoktinių už netyčinį nusikaltimą ilgiau nei vienerius metus atlieka laisvės atėmimo bausmę arba vienas iš sutuoktiniu teismo sprendimu pripažintas kaip nerandamas. Prašymas nutraukti santuoką turi būti pateiktas jūsų gyvenamosios vietos apylinkės teismui. Santuokos nutraukimas vieno sutuoktinio prašymu turi būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per 30 dienų.
Advokatų kontora teigia, kad sudėtingiausias santuokos nutraukimo būdas yra vykdomas dėl kito sutuoktinio kaltės. Įstatymai nurodo, kad sutuoktinis pripažįstamas kaltu tuo atveju, jei jis yra šiurkščiai pažeidęs savo (kaip sutuoktinio) pareigas, todėl bendras poros gyvenimas tapo neįmanomas. Apie kito sutuoktinio kaltę kalbama tuo atveju, jei sutuoktinis yra neištikimas, nuteisiamas už tyčinį nusikaltimą, žiauriai elgėsi su šeimos nariais, nesirūpino šeima arba ją paliko ilgesniam nei vienerių metų laikotarpiui. Šiuo atveju turite pateikti ieškinį sutuoktinio gyvenamosios vietos apylinkės teismui. Tiesa, jei su jumis gyvena pilnametystės nesulaukę vaikai, ieškinį galite pateikti ir savo gyvenamosios vietos teismui. Bylos nagrinėjimas yra gana sudėtingas, todėl reikalauja kur kas daugiau laiko – santuokos nutraukimas gali trukti nuo kelių mėnesių iki kelerių metų.