matcha
Grožis,  Maistas,  Sveikata

Ar verta kavą pakeisti į matchą?

Vis dažniau minima japoniška žalioji arbata šimtmečius buvo pagrindinis japonų kultūros produktas, tačiau pastaraisiais metais dėl daugybės sveikatai naudingų savybių ji išpopuliarėjo visame pasaulyje. Dėl savo unikalaus skonio ir universalumo ji puikiai tinka įvairiems receptams – nuo latės iki įvairių kokteilių ir desertų. Taigi, kokios, iš tiesų, yra tos naudingosios matcha savybės ir kodėl vertėtų pabandyti ja pakeisti kasdien vartojamą kavą?

Matcha arbatos nauda

  • Vienas iš pagrindinių matcha privalumų – didelė antioksidantų koncentracija. Antioksidantai – tai junginiai, kurie apsaugo organizmą nuo laisvųjų radikalų daromos žalos, galinčios lemti senėjimą ir kitus ląstelių pažeidimus. Matcha sudėtyje yra antioksidantų, vadinamų katechinais, kurių joje ypač daug. Nustatyta, kad ši arbata turi 137 kartus daugiau antioksidantų nei įprasta žalioji arbata, todėl ji gali būti laikoma neįtikėtinai naudingu šių junginių šaltiniu.
  • Didina energijos lygį – arbatos sudėtyje yra kofeino, kuris gali padėti padidinti energijos lygį ir pagerinti protinį budrumą, tačiau kitaip ne kava, organizmas matchoje esantį kofeiną įsisavina po truputį, beveik lygiais intervalais, todėl energija yra gaunama tolygiai ir jaučiamasi energingiau bei žvaliau ilgesnį laiko tarpą.
  • Gerina smegenų veiklą – kofeino ir L-teanino derinys matcha arbatoje taip pat gali padėti pagerinti kognityvines funkcijas, įskaitant atmintį, reakcijos laiką ir dėmesį.
  • Dar vienas privalumas – imuninės sistemos palaikymas. Įrodyta, kad jos sudėtyje esantys katechinai pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, o tai reiškia, kad jie gali padėti kovoti su infekcijomis ir ligomis. Be to, sudėtyje yra įvairių vitaminų ir mineralų, kurie būtini sveikai imuninei sistemai palaikyti.
  • Padeda atsipalaiduoti – puikus pasirinkimas visiems, norintiems atsipalaiduoti ir sumažinti streso lygį. Įrodyta, kad šios žaliosios arbatos sudėtyje esantis L-teaninas skatina ramybės ir atsipalaidavimo būseną, o tai gali padėti sumažinti stresą ir nerimą.
matcha

Kodėl verta kava pakeisti matcha arbata?

Apžvelgus arbatos naudingas savybes, metas ją palyginti su kava. Nors kava turi savų privalumų, yra keletas skirtumų, dėl kurių verta pabandyti pereiti prie japoniškos žaliosios arbatos:

  • Raminamasis poveikis: arbatos sudėtyje yra L-teanino – tai gali suteikti raminamąjį poveikį, kurio nėra kavoje, kuri kartais gali sukelti drebulį ar kofeino sukeltą krizę.
  • Stabilus energijos lygis: sudėtyje esantis kofeinas ir teaninas suteikia ilgalaikį energijos antplūdį ir tolygų mažėjimą. Tai gali padėti pagerinti protinį budrumą ir susikaupimą be neigiamo šalutinio kavos poveikio.
  • Antioksidantai: jau minėjome, kad matcha jų turi tikrai nemažai, tačiau būtina paminėti, kad kavoje jų aptikti taip pat galima. Vienintelis skirtumas – kavoje jų daug mažiau.
  • Mažesnis kofeino kiekis: Nors ši žalioji arbata turi kofeino, jo jo joje yra mažiau nei kavoje. Tai gali būti naudinga tiems, kurie yra jautrūs kofeinui arba nori sumažinti jo suvartojimą.
  • Įprasto ritualo paįvairinimas: kavos pakeitimas į minėtąją arbatą gali būti itin maloni naujo ritualo pradžia. Vien šio gėrimo paruošimas, ramybė mėgaujantis gali tapti puikia dienos pradžia. Be to, ją galima ruošti įvairiais būdais – nuo karštos arbatos iki ledinės latės, taip pat galima eksperimentuoti gaminant įvairius kepinius.
matcha arbata

Ar verta bandyti matchą?

Trumpai tariant, kavos pakeitimas šia žaliąja arbata gali būti naudingas tiek kūnui, tiek protui. Nors gali prireikti šiek tiek laiko priprasti, daugelis žmonių mano, kad dėl tolygaus energijos lygio, atpalaiduojančio poveikio ir antioksidantų kiekio yra verta pakeisti kasdienį kavos puodelį.

Nesvarbu, ar mėgaujatės juo per tradicinę arbatos gėrimo ceremoniją, ar kaip kasdienės rutinos dalimi, tai yra puikus būdas gerą savijautą.