Dabar ir tie, kurių namuose nėra kamino, gali mėgautis jaukiu ugnies plazdėjimu. Jiems siūlomi elektriniai židiniai, biožidiniai ir kitos jaukius namus padedančios sukurti naujovės. Tokie židiniai Lietuvoje nėra naujiena – biožidiniais imta prekiauti prieš maždaug dešimtmetį. Elektriniai židiniai vartotojams pažįstami dar geriau ir seniau. Tačiau kažin, ar jie savo koncepcija lenkia biožidinius, kūrenamus ekologišku ir ekonomišku biokuru.
Židinys, neišskiriantis nuodingų dūmų
Biožidinys įvardijamas kaip židinys, neišskiriantis pavojingų žmogaus sveikatai dūmų. Jis kūrenamas biokuru, kuris gali būti skystas arba želė konsistencijos. Biožidinių gamyboje naudojamos ugniai atsparios medžiagos – jų pasirinkimas yra labai platus. Taigi naudojantis biožidiniais užtikrinamas maksimalus saugumas ir komfortas. Biožidinys dega jį uždegus specialiu žiebtuvėliu, kai į sistemą patenka biokuro. Jis dega natūralia liepsna, kuriai degant neišsiskiria dūmai. Todėl biožidinius pamėgo individualių namų, viešbučių, kavinių, restoranų savininkai. Anot „Biožidiniai365.lt“ tinklalapio atstovų, biožidinys nėra vien tik gražus namų akcentas ir interjero priedas. Tai labai efektyvus ir pasiteisinantis papildomos šilumos šaltinis. Tiesa, biožidiniu galima puikiai apšildyti 20-50 kvadratinių metrų patalpas. Taigi jį galima pritaikyti ir panaudoti, pavyzdžiui, sodo nameliuose, sodybose, nedidelėse pajūrio vilose ir kitur.
Praėjus vos kelioms minutėms po biožidinio užkūrimo pasklinda maloni šiluma, juntama iš karto. Tai gana efektyvus šildymo būdas. Pavyzdžiui, turint ir eksploatuojant atvirą židinį, didelė šilumos dalis išgaruoja pro kaminą, o pastatą šildo tik įkaitusi viena ar kelios židinio sienelės. Teigiama, kad atviro židinio efektyvumas yra vos 20 proc. Uždarų židinių ir krosnelių efektyvumas yra iki 40-60 proc. – dalis šilumos vis tiek išgaruoja pro dūmtraukį. Tuo tarpu biožidiniai, kuriems nereikia kamino, šilumą išspinduliuoja patalpoje, tad biožidinių efektyvumas yra 100 procentų.
Biokuro degimo principas
Pirmiausia, biokuras yra augalinės kilmės, nežalingas aplinkai ir žmonių sveikatai. Antra, degant išsiskiria ne anglies monoksidas, bet vandens garai ir CO2, kurį absorbuoja augalai. Biokurą deginti galima labai taupiai, liepsnos intensyvumą reguliuojant specialia sklende. Beje, liepsną galima sureguliuoti įsigijus skystos konsistencijos biokuro, želė pavidalo biokuras šia prasme mažiau pranašesnis.