Statyba

Būsto ventiliacija vasarą: kokius sprendimus siūlo ekspertai?

Lietuvoje įsibėgėjus senųjų daugiabučių renovacijai, gyventojai baiminasi, kad, sandariai apšiltinus namo sienas, vasarą jų butai taps šiltnamiais ir namuose bus itin karšta. Ekspertai skuba užkirsti kelią tokiems būgštavimams – tinkamai atnaujintame name net ir karštą vasarą nebus per tvarku. Žinoma, reikėtų nepamiršti, kad apšiltinus sienas žiemą gyventojus lepins šiluma ir mažesnės sąskaitos už šildymą – tai vieni esminių renovacijos tikslų.

Tinkama ventiliacija – itin svarbi

Pagal visus tarptautinius standartus ir reikalavimus, apšiltinus namą, jame reikia įrengti ir automatinę, arba kitaip – priverstinę ventiliaciją. Ventiliacijos įrengimas būtinas dėl įvairiausių veiksnių, o svarbiausia – pagerėja oro kokybė. Renovuojamuose namuose – vonios, tualeto patalpose, virtuvėje – dar iki renovacijos būdavo įrengtos specialios ventiliavimo angos su grotelėmis. Tiesa, nors tokia ventiliacija didelio efekto nedavė, žmonės jautėsi ramesni ir nekėlė ventiliacijos poreikio klausimo.

Šiltinant senuosius pastatus, įrengiama priverstinė ventiliacija, tad nebereikia sukti galvos, tinkama ar ne namuose bus ventiliacija šiltuoju metų laiku. Jei namas yra pasyvus ar pretenduoja į pasyviojo namo statusą, ventiliacijos įrengimas čia yra privalomas, antraip namo gyventojai tikrai pasijus tarsi gyvenantys troškiame šiltnamyje.

Kalbant apie daugiabučius, situacija ne tokia jau prasta, nes apšiltintas namas tampa it termosas –  gyventojus žiemą saugo nuo šalčio, o vasarą – nuo kaitros. Tinkamai izoliavus, šiluma neprasiskverbia, todėl net ir pastatuose be ventiliacijos gali būti maloniai vėsu. Tačiau tai ne vienintelė problema, nes sandariame name vis tiek nebus vėdinimo, todėl juo reikia pasirūpinti.

Bet kokiame name – tiek ir po renovacijos, tiek ir iki jos – į vidų karštis skverbiasi ne per sienas, bet pro langus. Atvėrus langus, su grynu oru į namus plūsteli karštis. Išties nemalonu, kai lauke temperatūra pakyla iki +30 laipsnių Celsijaus, o išvėdinus patalpas toks pats karštis tvyro ir namų viduje. Tuo tarpu langų neatidarius, oras tampa „sunkus“ ir slogus. Todėl vienas iš sprendimo variantų gali būti rekuperacinės sistemos įrengimas. Taip pat namuose galima įsirengti kondicionierius – šaldymo sistemas. Bet kokiu atveju, rekomenduojame pasikonsultuoti su ekspertais.