Finansai

Greitos paskolos: pokyčiai kredito gavėjams bei teikėjams

greitos paskolosGreitos paskolos – abipusiai naudingas sandoris tarp paskolos teikėjo ir gavėjo. Neseniai priimtos greitųjų paskolų rinkos reguliavimo pataisos, sugriežtinusios šių išdavimo tvarką, gerokai apkarpė juos gaunančiųjų gretas. Ne, to nereikėtų vertinti kaip „lazdos atėmimo iš ubago“: jei žmonės nemoka skolintis atsakingai, kažkas turi užkirsti kelią pasekmėms, susijusioms su prisiimtų finansinių įsipareigojimų nevykdymu.

Ką turėtų žinoti asmenys, kuriems aktualios greitos paskolos?

Esminė atsakingo skolinimosi taisyklė, kuria ir privalu vadovautis, nepasikeitė: įvertinkite, ar paskola – geriausias variantas sprendžiant iškilusias finansines problemas bei būkite tikri, jog turėsite galimybę laiku sumokėti įmokas. Sugriežtinta pačių paskolų išdavimo tvarka:

  • Atidžiau įvertinamas asmens tinkamumas gauti paskolą, analizuojant įvairiuose duomenų bazėse esančią informaciją (gaunamos pajamos per mėnesį, turimas darbo stažas, turimi finansiniai įsipareigojimai ir panašiai);
  • Jei paskolos paraišką pateikia vedęs žmogus, vertinama ir jo sutuoktinio kredito istorija. Jei asmuo ir atitinka paskolos gavėjui keliamus reikalavimus, bet jo antroji pusė turi daug nepadengtų įsiskolinimų, greitos paskolos negali būti išduodamos.
  • Pagal dabar galiojančią tvarką greitos paskolos gali būti išduodamos tik darbo dienomis 8-20 val. ir savaitgaliais 10-20 val. Aišku, minėtas laiko terminas aktualus kalbant apie pinigų pervedimą į sąskaitą – paraišką pateikti galima bet kuriuo paros metu.

Kaip į pasikeitusią tvarką reaguoja greitųjų paskolų bendrovės?

Sugriežtinti reikalavimai paskolos gavėjams reiškia, jog jų gaunančiųjų ratas gerokai sumažėjo. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog patiriamas nuostolis. Kita vertus, „atsijojami“ nemokūs klientai, su kuriais, tikėtina, galimos problemos dėl laiku nemokamų įmokų ar vengimo apskritai grąžinti kreditą. Vadinasi, nepatiriami jokie nuostoliai, tik išvengiama bereikalingų ginčų.

Priimtos ir kitos pataisos, tiesiogiai nukreiptos į kreditorių kišenę ir užkertančios kelią galimam pasipelnymui. Nustatytos 0,05 proc. delspinigių dydis už kiekvieną uždelstą įmokos grąžinimo dieną ir šios neteisybos gali būti skaičiuojamos tik iki 180 dienų. Kreditoriaus pelno „lubos“, įskaičiuojant palūkanas, sutarties mokestį, netesybas bei kitas pajamas, negali viršyti 75 proc. visos paskolos sumos (jei kreditorius kreipiasi į teismą dėl skolos ieškojimo, suma, viršijantį tą dydį, gali būti tiesiog nubraukiama).

Kaip į tai reaguoja kreditoriai? Sumažėjusios greitųjų kredito bendrovių gretos rodo, jog dalis nepatenkintų naujomis sąlygomis tiesiog pasitraukė iš rinkos. Likusieji, suvokiantys, jog greitos paskolos turi būti vertinamos kaip abiems pusėms naudingas kontraktas, o ne bandymas pasipelnyti, ir toliau sėkmingai dirba.