Ventiliacija_Vėdinimo sistemos
Statyba

Kaip atrodo efektyvi patalpų ventiliacija?

Rasojantys langai, juoduojančios namų sienos ir ne itin malonus kvapas daugeliui žmonių yra vis mažiau pažįstamas. Kai kurie šių nemalonių, savotiška „egzotika“ tapusių, pojūčių jau nepamena visai arba tik iš labai gilių vaikystės prisiminimų. Ir viskas dėl vis labiau tobulėjančių ir kokybiškesnių patalpų vėdinimo sprendimų.

Taigi, kaip vis dėlto atrodo tie efektyvūs, su patalpų ventiliacija susiję sprendimai? Ne paslaptis, kad šiuolaikinės vėdinimo sistemos – tai nebe natūralus vėdinimas, o mechaninė arba dar kitaip – priverstinė ventiliacija. Tačiau tai nereiškia, kad nebeliko natūralaus vėdinimo, tiesiog toks vėdinimo būdas yra neefektyvus ir neatitinka naujai statomiems namams taikomo statybos reglamento.

Statybų reglamentas, vadovaudamasis Europos Sąjungos normatyvais, šiandien taiko labai konkrečius ir gan griežtus standartus. Čia apibrėžiami konkretūs oro apykaitos normatyvai, kuriuose numatoma tiek šalinamo, tiek paduodamo oro nominali apykaita bei šalinamo ir paduodamo oro zonos.

Tam, kad vėdinimas būtų laikomas efektyviu, visa vėdinimo sistema turi būti įrengta taip, jog užtikrintų šiuos normatyvus. Tai reiškia tik tuomet, kai tiekiamo šviežio oro kiekis vienam žmogui per valandą yra ne mažesnis nei STR norma – 14,4 m3. Nors paprastai siekiama, kad šis skaičius būtų apie 30 m3/h.

Tam būtina numatyti ir tam tikroje patalpoje būsiantį žmonių skaičių. Miegamajame ar darbo kambaryje tai numatyti galbūt nėra sudėtinga, kadangi dažniausiai įprastai ten gali būti vienas ar du asmenys. Išskirtiniu atveju ir trys, jei kambaryje miega mažas vaikas, tačiau tai tikriausiai netrunka visuomet.

Tačiau kaip apskaičiuoti bendro naudojimo patalpas, pavyzdžiui svetainę, kurioje asmenų skaičius gali būti nuolat kintamas? Šiuo atveju norma gali būti apskaičiuojama patalpų plotą dauginant iš atitinkamo koeficiento.

Vėliau seka vėdinimo sistemos ortakių parinkimas, oro paėmimo bei oro išmetimo angų vietos planavimas bei paties įrenginio parinkimas. Visa tai sudaro vėdinimo sistemą, nuo kurios neabejotinai priklauso, ar turima patalpų ventiliacija bus efektyvi.