Gyvosios Psichologijos studijoje dažnai girdžiu žmonių pasakojimus apie pasitikėjimą savimi. Pastebiu, kad šiuo metu atsiranda vis daugiau žmonių su nepasitikėjimo problemomis. Ir jos su laiku tampa tikrai, labai rimtos. Bandžiau galvoti, nuo ko gali priklausyti toks staigus, jau kelerius metus pastebimas, šios problemos augimas. Pirma mintis atėjusi į galvą – socialinės medijos. Juk ten vaizduojamas tobulas gyvenimas ir kelia žmonių nepasitikėjimą. Tobuli gyvenimai, tobulos kūno formos, turtai ir kiti dalykai. Mes jaučiame spaudimą prieš pačius save. Su laiku natūraliai iš to gimsta nepasitikėjimas vienais ar kitais dalykais, o galiausiai visu savimi. O tai veda prie tikrai didelių sunkumų gyvenime. Visą situaciją puikiai apibūdinanti frazė: jei tu netiki savimi, kaip kiti gali tavim patikėti?
Šiame straipsnyje pabandysiu įvardinti būdus, kaip galite sau padėti jei atsidūrėte tokiame gyvenimo etape
- Atsikratykite jus ribojančių įsitikinimų.
Būdami vaikais mes esame pasiruošę užkariauti pasaulį. Vaikų svajonėse jie būsime astronautai, kariškiai. Tačiau kažkur tarp paauglystės ir pilnametystės visos svajonės svajonės ima ir subliūkšta. Tam dažniausiai įtakos turi tėvų ir mokytojų brukamą jų asmeninė nuomonė apie įvairius dalykus. Tai dažnai sumenkina mūsų ateities planus ir pradedame jais nebepasitikėti.
Turite atsikratyti tokių įsitikinimų. Pradėkite galvoje kurti tobulą scenarijų. Tai bus pirmas žingsnis link išsilaisvinimo
2. Nemaišykite atsiminimų su faktais.
Mūsų atmintis niekada nekaupia informacijos lygiai taip pat, kaip ta informacija mums buvo pateikta. Atmintis mums perteikia emociją kurią mes jutome būtent tuo momentu. Būtent todėl būdami tam pačiam renginyje žmonės gali vertinti jį skirtingai. Pavyzdžiui, jei būdami koncerte jautėtės prastai, smegenys ir atsimis tai kaip prastą renginį, nepaisant to, kad tai buvo visų laikų geriausias pasirodymas. Tokie dalykai, žinoma, padeda smegenims nepersidirbti. Kitu atveju, jose būtų tiesiog per daug informacijos.
Šioje vietoje jums reikėtų peržvelgti savo atsiminimus, kurie jums asocijuojasi su blogais dalykais. Galbūt pakalbėti su žmonėmis taip pat dalyvavusius toje akimirkoje ir pasiklausti jų nuomonės.
3. Kalbėkitės su savimi.
Suprantu, kad kai kam tai gali pasirodyti keista, tačiau kalbėjimas su savimi turi begalę naudos. Puikus pavyzdys – sportininkai. Visos didžiausios planetos sporto žvaigždės kalbėdavosi su savimi prieš svarbias rungtynes, taip save nuramindavo ir paruošdavo lemiamoms akimirkoms. Lygiai tą patį galite daryti ir su savimi. Įsiklausykite į savo vidinį balsą, leiskite sau vizualizuoti ateitį, savo sėkmę. Nukreipkite visatą savo naudai reikšdami teigiamas ir pozityvias mintis, bei taip motyvuokite save.
4. Padidinkite savo smalsumą.
Smalsumas tai raktas į ilgesnį gyvenimą. Mūsų visų gerai žinoma frazė „daug žinosi – greit pasensi“ yra labai stipriai klaidinanti. Kuo ilgiau mes būsime smalsūs, tuo ilgiau mes būsime priversti mokytis, kuo ilgiau mokysimės, tuo mūsų smegenys ilgiau dirbs, o smegenų darbas yra lygus ilgesniam ir sveikesniam gyvenimui.
Gyvenime stenkitės klausti kuo daugiau klausimų, nes tai padaro mūsų mintis aktyvias, tai paskatina naujų idėjų generavimą bei atveria naujas galimybes gyvenime.
5. Pažiūrėkite savo baimėms į akis.
Kai mes jaučiame, kad viską kontroliuojame, baimės dingsta. Tai tarsi važiavimas slidėmis nuo kalno. Jei tu supranti kaip viskas veikia, tau nebaisus nei kalno statumas, nei greitis. Tu viską kontroliuoji. Tačiau, jei tavyje atsiranda baimė, akimirksniu slidės tampa nebevaldomos. Pabandykite galvoti apie savo didžiausią baimę. Praleiskite šiek tiek laiko su ja savo mintyse. Dabar pabandykite iš lėto prisiartinti prie šios baimės. Įsivaizduokite blogiausią galimą scenarijų. Susikoncentruokite į kvėpavimą. Pajauskite kaip po truputį jūsų kūnas pradeda atsipalaiduoti. Matote, ne taip viskas ir sunku.
Ir pabaigai dar kartą pasikartosiu: jei savimi nepasitikite jūs, kaip gali tai padaryti kiti? Pradėkite keistis jau šiandien.