Akvariumo įrengimas reikalauja daug darbo ir pastangų, todėl, jei norite susikurti ramybės oazę namuose, turėsite negailėti laiko. Iš tiesų daugelis žmonių, pradėję domėtis akvariumo įrengimo ir jo priežiūros galimybėmis, pajunta mažėjantį entuziazmą – pirmiausia pats akvariumas, kaip ir kiti stiklo gaminiai, kainuoja gana brangiai, be to, jo priežiūrai yra būtinos papildomos išlaidos, be to, privalote pagalvoti apie dekoracijos elementus ir egzotines žuveles – akvariumas yra brangus malonumas, reikalaujantis ypatingo žmogaus dėmesio.
Suraskite akvariumui tinkamą vietą
Pirmiausia pagalvokite apie tinkamą vietą – akvariumas turi stovėti gerai matomoje vietoje, t. y. ten, kur dažnai praeinate, kur renkasi svečiai, kur galite prisėsti ramiai pailsėti. Ieškokite vietos, kuri nebūtų apšviesta tiesioginiais saulės spinduliais, kadangi šviesos perteklius paskatins dumblių atsiradimą ir skatins akvariumo stiklo žaliavimo procesus. Be to, nuo spindulių gali atsiklijuoti akvariumo stiklo sudūrimai, todėl gaminys taps nesandarus. Kitaip sakant, blogiausia vieta akvariumui yra šalia lango, geriausia – puikiai matomas tamsesnis kambario kampas. Be to, akvariumas gali tarnauti kaip papildoma apšvietimo sistema – jo skleidžiama šviesa suteiks patalpai jaukumo.
Pagalvokite apie akvariumo formą ir talpą
Pagalvokite, kokios formos akvariumo norėsite – stiklo gaminiai leidžia įgyvendinti pačias novatoriškiausias idėjas, tačiau vertinant praktinę pusę rekomenduojame įsigyti stačiakampio formos gaminį. Pagalvokite, kokio aukščio jis turėtų būti. Itin didelis akvariumas reikalaus kur kas daugiau vietos, be to, jį bus sunku valyti. Jei perkate mažesnį akvariumą, pastatykite jį ant spintelės ar lentynos, kad būtų patogu stebėti plaukiojančias žuvytes. Tiesa, jei manote, kad prižiūrėti mažą – 20 litrų – akvariumą bus visiškai lengva, klystate, kadangi mažos talpos gaminys greičiau purvinsis ir kaups daugiau šiukšlių. Be to, paprastai maži akvariumai neturi jokios specialios įrangos, filtrų ar augmenijos, todėl žuvytes čia nesijaučia gerai ir ilgai negyvena. Apvaliame akvariume gyvenančios žuvelės gali greitai susigadinti regėjimą, kadangi jų matymo laukui kenkia išgaubtas stiklas. Pradedantiesiems žuvelių augintojams rekomenduojama įsigyti 100 litrų talpos akvariumą – tai patogiausias ir praktiškiausias sprendimas žuvelių augintojams.
Nepamirškite papildomos įrangos
Akvariumas susideda iš stiklinio indo, termometro, filtro, šildytuvo ir patikimos apšvietimo sistemos. Tiesa, akvariumo dekoracijoms reikės ir akmenų, medienos bei žalios augmenijos. Čia savo vietą atras ir dekoratyviniai stiklo gaminiai.
Ieškantiems filtro, rekomenduojame išbandyti mechaninius filtrus. Jie nėra brangūs, tačiau valyti juos reikės kiekvieną savaitę. Šis filtras sulaikys maisto likučius, augalų atplaišas ir žuvyčių išmatas. Pastaruoju metu vis didesnio pirkėjų susidomėjimo sulaukia biologiniai filtrai, kurių viduje yra auginamos visomis organinėmis atliekomis mintančios bakterijos. Nors šis filtras yra gana brangus, valyti jį reikia vos kartą per vienerius metus. Ieškantiems aukštos kokybės įrangos, siūloma išbandyti vokiškus ir lietuviškus gaminius. Venkite produkcijos, atvežtos iš Kinijos ar Lenkijos, kadangi masiškai gaminama įranga negali užtikrinti aukštos kokybės.
Rinkitės vandenį iš čiaupo
Nors iš čiaupo bėgantis vanduo Lietuvoje yra gana kietas, tačiau akvariuminėms žuvelėms jis puikiai tinka. Tiesa, nepamirškite, kad vanduo akvariume yra keičiamas palaipsniui, t. y. išpilant seną vandenį ir įpilant naujojo. Rekomenduojama kiekvieną kartą keisti apie 20–30 proc. viso vandens tūrio. Jokiu būdu neleiskite žuvyčių į šviežiai iš čiaupo pripiltą vandenį. Geriausia vandeniu pripildyti akvariumą, palaukti savaitę (kol vanduo suminkštės) ir tik tuomet suleisti žuveles.