Augintinių sveikata rūpi kiekvienam jų šeimininkui. Deja, kartais atsitinka taip, kad jiems pasireiškia alergija tam tikroms medžiagoms bei sutrinka sveikata.
Alergenui patekus į kvėpavimo takus, virškinimo traktą prasideda antikūnių generaciją. Šiame straipsnyje aptarsime kam alergiški naminiai gyvūnai, kaip diagnozuoti alergiją bei kaip su ją kovoti.
Alergijos požymiai
Kaip ir žmonėms, taip ir gyvūnams alergiją gali sukelti tie patys alergenai, tik požymiai gali skirtis. Alergija gali atsirasti nuo kačių ar šunų maisto, kurį valgo augintiniai. Tai pasireiškia odos niežėjimo metu, galimas viduriavimas bei vėmimas.
Katėms alerginės reakcijos dažnai pasireiškia viršutinių kvėpavimo takų pažeidimais, o šunims odos uždegimu, kuriam būdingas labai stiprus niežėjimas. Tad gyvūnas pradeda stipriai kasytis, laižyti pėdas ar kandžioti save.
Kai gyvūnas kandžioja save, tada vis didesnis odos plotas pasiduoda alergijos poveikiui ir ji tampa labai pažeidžiama.
Alergijos diagnozavimas
Yra du pagrindiniai būdai, kurių dėka galima diagnozuoti alergiją:
- Pirmas būdas yra alerginis odos tyrimas. Jo metu gyvūnui nuskutama tam tikra plaukų dalis , įvedami nedideli kiekiai skirtingų alergenų ir jeigu augintinis yra kažkam alergiškas, ta vieta paraudonuoja arba net patinsta.
- Antras būdas yra kraujo (serumo) tyrimas . Iš gyvūno paimamas tam tikras kiekis kraujo ir laboratorijoje nustatomas IgE koncentracija. Kadangi nemaža dalis alergiškų gyvūnų gydoma steroidiniais preparatais, tad jiems negalima taikyti pirmojo diagnostikos metodo, nes rezultatai bus neteisingi.
Jeigu pirmojo ar antrojo būdo dėka išsiaiškinote, kad Jūsų gyvūnas yra alergiškas, tada rekomenduojama eliminacinė dieta, kuri trunka 2-3 mėnesius. Jos esmė – pašalinti produktą, kuris sukelia alergiją.
Gydymas
Efektyviausias alergijos gydymo būdas yra pašalinti visus alergenus iš aplinkos. Kadangi tai yra tikrai sunku padaryti yra rekomenduojami 3 pagrindiniai būdai, kurių pagalba galima sustabdyti alergijos poveikį organizmui.
- Medikamentai. Antihistamininiai ir steroidiniais preparatai bei jų kombinacijos padeda gyvūnams kovoti su alergenais.
Žinoma reikėtų stengtis nepiktnaudžiauti šiais preparatais, kadangi ilgalaikis vartojimas gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Taip pat būna tokių atvejų kai infekciją reikia slopinti antibiotikų pagalba.
- Imunoterapija arba kitaip tariant vakcina nuo alergeno. Gydymo metu gyvūnui po kraujo paėmimo sudaroma yra tam tikra gydymo schema. Remiantis ja, gyvūnui padaroma injekcija, kurios metu į kūną įleidžiamas tam tikras alergeno kiekis.
Tuo metu organizmas pagamina reikiamą kiekį antikūnių, kurie ateityje padeda organizmui kovoti su liga arba šiuo atveju su alergija.
Toks būdas yra vienas iš paprasčiausių, jo metu išsivysto stipri imuninė sistema prieš alergeną. Šią procedūrą reikia kartoti kelis kartus, kad ji tikrai būtų veiksminga.
- Alergenų vengimas ir aplinkos kontrolė. Jeigu šeimininkas nenori kovoti su alergija medicininių priemonių pagalba yra kitas būdas, kuriuo metu reikia tiesiog apriboti augintinį nuo alergenų, kurie sukelia jam tam tikrą reakciją. Šį metodą lengviausia taikyti maisto alergijų atvejais, o pavyzdžiui nuo žiedadulkių jau bus sunkiau apriboti keturkojį.
Pabaigai
Straipsnyje aptarėme gyvūnų alergijos požymius, diagnozavimo būdus bei pateikėme kelis patarimus kaip būtų galima gydyti alergiją.
Be jokios abejonės, augintinio sveikata yra svarbiausias dalykas, kurį šeimininkas turi nuolat puoselėti, o šios informacijos dėka tai galima bus daryti daug efektyviau.