Sveikata

Kodėl mums reikalingas vitaminas D?

vitaminai d


Vitaminas D – be galo svarbi medžiaga. Skirtingai nei kiti vitaminai, jis funkcionuoja kaip hormonas ir yra susijęs su mūsų organizmo ląstelėmis. Blogiausia tai, kad vitamino D trūkumas yra labai klastingas, dažnai žmonės gyvena daugelį metų, kol pastebi vitamino D nepakankamumo pasekmes. Mitas yra tai, kad vitamino D trūksta tik šalyse, kur nėra saulės. Tai priklauso ne tik nuo klimato, bet ir mitybos, gyvenimo būdo ar to, kaip tam tikruose kraštuose krenta saulės spinduliai.

Esant vitamino D trūkumui, dažniau susergama peršalimo ligomis, jaučiamas nuovargis, atsiranda nuotaikų svyravimai, labai dažnas reiškinys – vitaminas D ir depresija ar melancholiška būsena. Taip pat galite jausti kaulų skausmą, pastebėti plaukų slinkimą.

Geriausias būdas išsiaiškinti, ar jums netrūksta vitamino D – atlikti kraujo tyrimą. Jei rezultatai nedžiugina, svarbu laiku imtis priemonių ir jį atstatyti. Daugelis žmonių mano, kad vitaminas D pasisavinamas būnant saulėje ar per maistą. Deja, Lietuvoje neturime palankaus klimato, kuris leistų gauti pakankamą vitamino kiekį su saule, o su maistu galime gauti daugiausia 10 % reikalingos normos. Jei jus domina vitaminas D maiste, jo galite gauti valgant riebią žuvį, geriant žuvų taukus, vitamino D gausu liesame piene, jogurte, kiaušinio tryniuose, grūduose ir t. t. Visgi esant didesniam nepakankamumui, būtina vartoti maisto papildus.

Maisto papildai gali būti skirstomi į dvi rūšis. Tai vitaminas D ampulė ir vitaminas D kapsulės. Vitaminas D ampulė parduodama tik su gydytojo receptu. Joje yra labai didelė vitamino koncentracija, todėl ampulėmis gydomas stiprus trūkumas. Tokias ampules reikia gerti kartą į ketvirtį ar dar rečiau. Žinomiausias preparatas – vitaminas D ampulė B.O.N. Jo kaina gali svyruoti tarp 10–14 Eur. Jei domina tiksli kaina, galite jas palyginti internete, suvedę frazes „vitaminas D B.O.N. ampulė kaina“, „vitaminas D ampulė kaina“ arba „vitaminas D ampulė Camelia“.

Vitaminas D kapsulėse parduodamas visose vaistinėse be recepto. Tačiau jį vartoti reikia ne protarpiais, o kasdien. Tokių tablečių yra įvairių rūšių ir gamintojų: geriausia išbandyti keletą ir darytis tarpinius kraujo tyrimus, kurie parodys, koks preparatas veikia geriausiai. Visas jų rūšis rasite paieškoje suvedę „vitaminas D Camelia“.