Visų pirmą, reikėtų apibrėžti kas yra pusgaminiai. Maisto pusfabrikačiais galima laikyti tuos produktus, kurie jau yra pagaminti ir kuriuos reikia tik išvirti ar iškepti, kad būtų galima juos valgyti. Pusfabrikačiams priskiriami šaldyti koldūnai, cepelinai, visų rūšių lietiniai, virtiniai ir pan.
Tačiau pusfabrikačiais nėra laikomi jau pagaminti ir mikrobangų krosnelėje ar orkaitėje pašildyti skirti produktai tokie kaip žuvies kotletai, plovas, marinuoti kepsniai ir t.t.
Mitai apie pusfabrikačius
Neretai galima išgirsti tokį įsitikinimą, kad pusfabrikačiai yra nesveikas maistas ir prastas pasirinkimas, bet reikėtų atsižvelgti į tai, kad dabar toks maistas tampa vis populiaresniu.
Natūraliai kyla klausimas, kurie pusfabrikačiai yra sveiki, o kurie ne. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos bei medicinos ekspertų reikalavimais pakuotėje visada turi būti nurodyta produkto sudėtis, maistinės savybės bei kita reikalinga informacija.
Medicinos ekspertai atsižvelgdami į tai, kad šiais laikais vis daugiau žmonių renkasi valgyti pusgaminius, tad pataria saikingai juos vartoti bei papildyti maisto porciją daržovėmis ir vaisiais.
Remiantis atlikta „Gyventojų elgesio, įpročių bei nuostatų“ apklausa, kuri Lietuvoje vyko 2011 metais galima teigti, kad penktadalis respondentų pusgaminius renkasi labai dažnai.
Penktadalį pagrinde sudarė vyrai, kurie turi aukštesnį išsilavinimą, gauna didesnes negu vidutinio dydžio pajamas bei yra jaunesnio amžiaus. Tad matome, kad pusgaminius dažniausiai renkasi labiau išsilavinę, jaunesnio amžiaus žmonės.
Dar vienas mitas, kuris vyrauja visuomenėje yra tai, kad žmonės mato, kad pusfabrikačiai yra nekokybiškas, nemaistingas, pilnas konservantų maistas. Iš tikrųjų tai yra nevisiškai tiesa.
Pusgaminiai, kurie yra šaldyti, nepraranda visų vitaminų bei naudingų medžiagų, nes šaldymo technikos dėka yra išsaugomos produkto reikiamos savybės.
Pusgaminiu šaldymas
Lyginant šaldymą su konservavimu reikėtų pabrėžti tai, kad konservuojant maistą, prarandamas daugiau vitaminų kiekis negu šaldant, nors skonis produktų yra labai panašus.
Kalbant apie produkto užšaldymo procesą reikėtų išskirti tai, kad iš pradžių, siekiant išlaikyti kuo daugiau maistingųjų medžiagų bei vitaminų, produkcija yra užšaldoma šoko kameroje per 1 valandą.
Tad, toks maistas kaip vištienos arba jautienos kepsnelių pusgaminiai gali būti puikus pasirinkimas Jūsų pietums, kadangi šaldymo proceso metu buvo išsaugotos veikliosios medžiagos.
Reikėtų nepamiršti to, kad prieš perkant tokio pobūdžio produkciją, yra svarbu atsižvelgti į gaminio sudėtį, apdorojimą, išanalizuoti rezultatą ir tik tada jį pirkti.
Pusgaminio kokybė
Galima teigti, kad pusgaminio negalima iš anksto priskirti prie netinkamo vartojimui produkto, kadangi visas naudingumas ir maistingumas priklauso nuo sudėties, receptūros bei gaminio apdorojimo.
Svarbu pabrėžti, kad mėsos pusfabrikačių kokybė priklauso ne tik nuo aukščiau išvardintų faktorių, bet ir apvoliojimo biriuose produktuose, ingredientų kiekio ir riebalų sugėrimo lygio.
Kai pusgaminis galutinai paruoštas ir yra iš karto užšaldomas reikiamoje temperatūroje, jo maistinė vertė išlieka tokia pati kaip buvo prieš užšąlant.
Pabaigai
Straipsnyje aptarėme pusfabrikačių kokybę, išlaikymo technikas bei mitus. Be jokios abejonės, šalčiu konservuoti (užšaldyti) pusgaminiai gali būti sveikas ir tinkamas pasirinkimas Jūsų stalui. Aišku, reikėtų nepamiršti, kad vis dėlto šviežias maistas yra geriausia alternatyva.