Vėdinimo sistema buvo žinoma dar nuo senų laikų. Tačiau lyginant su šiandienine, senosios vėdinimo sistemos veidas stipriai skyrėsi ir buvo visiškai kitaip suprantamas. Anuomet egzistavo itin primityvi – natūralaus vėdinimo sistema. Tiesą sakant, dar ne visai senos statybos pastatai ir privatūs namai, priskiriami B energinei klasei, yra pastatyti taip pat pagal senuosius reikalavimus. Tai reiškia, daugelyje jų įgyvendintos natūralaus vėdinimo sistemos.
Tačiau kodėl šiandien vėdinimo sistemos vertinamos kitaip? Atsakymas paprastas – besikeičiant ES statybų reglamentui, jis automatiškai keičiasi ir visoje Europoje. Todėl šiandien vėdinimo sistemos naujos statybos namuose neįsivaizduojamos be mechaninio vėdinimo ar kitaip – be rekuperacinės sistemos įrengimo,
Naujai statomi pastatai statomi laikantis pačių naujausių energinės klasės normatyvų, todėl kiekvienas metais tampa vis sandaresni. Todėl tokius pastatus vėdinti natūraliai būtų neefektyvu ir tai prasilenktų su tikslu maksimaliai mažinti šildymo sąnaudas. Natūralus vėdinimas vyksta per pravirus langus, duris, orlaides, todėl tokiu būdu prarandama daug šilumos šaltuoju metu. O tam, kad šviežias lauko oras būtų vėl sušildytas, sunaudojama nemažai papildomos energijos.
Mechaninio vėdinimo sistemos padeda šias sąnaudas sumažinti ir tuo pačiu užtikrinti reikiamą oro apykaitą patalpose. Rekuperatoriuje integruotas šilumokaitis paduodamą lauko orą pašildo prieš tiekiant jį į patalpas. Be to, dalis energijos, gautos pašalinant orą iš sistemos, yra taip pat sugrąžinama atgal į patalpas. Tai leidžia dar labiau padidinti rekuperatoriaus ir vėdinimo sistemos efektyvumą, taupant energiją, reikalingą patalpų šildymui.
Vėdinimo sistema yra labai svarbu ir renovuojant senos statybos namą ar daugiabutį. Paprastai renovacijos metu yra ženkliai pakeliama pastato energinio naudingumo klasė, tačiau vėdinimo sistema paliekama senojo principo. Tokiu atveju, net jeigu ir ne iškart, bet po kelerių metų susiduriama su įvairiomis problemomis – drėgme, pelėsiu ir „stovinčiu“ oru.
Žinoma, mechaninio vėdinimo sistemą galima įrengti ir vėliau. Tačiau norint įrengti centralizuotą vėdinimą – rekuperatorius, tai reikėtų daryti prieš atliekant vidaus apdailą. Priešingu atveju galima montuoti mini rekuperatorius kiekvienoje patalpoje be ortakių sistemos.