Namams,  Statyba

Topografija: kodėl ji tokia svarbi?

Tikriausiai kiekvienas puikiai supranta, kad su savo žemės sklypu negalima daryti, ko tik užsigeidžia širdis, kadangi sklypų inžinerinis tvarkymas, pastatų statyba ar tinklų tiesimas yra reglamentuojamas Lietuvos Respublikos įstatymų. Prieš pradedant, bet kokius projektavimo darbus, pirmiausia būtina atlikti kadastrinius matavimus, vėliau sudaryti planus, parengti visus reikalingus dokumentus. Prieš statant namą ar kitus pastatus savo žemės sklype nevalia pamiršti ir topografinės nuotraukos, kuri yra būtina norint parduoti, dovanoti ar pakeisti savo žemės sklypo ribas.

Topografija – tai geodezijos šaka, padedanti sukurti Žemės paviršiaus nuotraukas bei atvaizdavimo planus. Tad topografinė nuotrauka parodo žemės sklypo situaciją, reljefą, požemius inžinerinius tinklus, einančius per žemės sklypą arba jame jau išvedžiotus. Topografinės nuotraukos yra privalomos, jei savo žemės sklype norite pradėti vykdyti statybas ar atlikti bet kokius kitus projektavimo darbus. Priešingu atveju savavališka veikla (kad ir nuosavame žemės sklype) gali būti laikoma neteisėta. Beje, topografinis planas nėra paskutinės minutės darbas, jį reikia paruošti prieš vienerius metus iki numatytų darbų, kad visos specialios tarnybos, konsultuojančios institucijos, miesto ar rajono savivaldybės galėtų jį patvirtinti. Jei per metus numatyti planai nepajuda „iš mirties taško“, topografinės nuotraukos turi būti perdarytos. Taigi, galima teigti, kad topografija – tai ilgas ir sudėtingas procesas, todėl jei nenorite pasiklysti biurokratiniuose labirintuose, šį darbą vertėtų patikėti tik savo srities profesionalams, kurie viską padarys už jus. Įmonės teikiančios topografijos paslaugas ne tik paruoš detalų ir iki menkiausių smulkmenų tikslų topografinį planą, bet ir padės susitvarkyti visus reikiamus dokumentus, kad jūsų nauji planai ir idėjos būtų sėkmingai įgyvendintos.

Tiesa, jei šiuo metu negalite pats užsisakyti topografinės nuotraukos, tai gali padaryti ir įmonė, kuri yra atsakinga už jūsų konkretų statinį ar statinius. Taigi, atsakant į pradžioje iškeltą klausimą, galima atsakyti, kad topografija yra labai svarbi, nes į ją atsižvelgiant bus planuojamos visos žemės sklypo komunikacijos, kurias reikės įvesti iki sklypo ar numatytos naujo pastato statymo vietos.