Vapsvos bei širšės gali rimtai gadinti jūsų lauko pramogas. Kadangi širšių populiacijos pikas yra vasaros pabaigoje, artėjantis pavasaris bus tas metų laikas, kai širšių naikinimas efektyvus.
Štai kaip atsikratyti (arba atbaidyti) pavojingas vapsvas ir širšes, kuriančias savo lizdą šalia jūsų namų.
Širšių prevencija
Daugelis skraidančių plėšrūnų yra gana teritoriniai ir nepradės naujo lizdo per šimtą metrų nuo jau esamo lizdo. Tai galite išnaudoti savo naudai, sezono pradžioje pakabinę dirbtinį vapsvų lizdą matomoje vietoje.
Ankstyva intervencija
Vėlyvą pavasarį ir vasaros pradžioje stebėkite (ir klausykite), ar nauji lizdai bus statomi ten, kur jūs to nenorėtumėte: po turėklais, pavėsinėje, žaidimų aikštelėje, po perdangomis ir bet kokiuose kituose šalia namų esančiuose kampuose.
Maži nauji vos kelių sluoksnių lizdai gali būti iškart nuplėšti ir sutrypti. Net šiek tiek didesnius, bet vis dar mažus lizdus – galima nuversti ir sunaikinti, tačiau jau atsargiau.
Pasirinkite vėsesnę, tamsesnę dienos dalį (saulėtekis yra geras pasirinkimas) ir apsirenkite pirštinėmis, drabužiu aukštu kaklu, ilgomis rankovėmis, ilgomis kelnėmis, sukištomis į kojines, ir galvos tinklu, jei tokį turite, arba prie plaukų prigludusia skarele.
Kuo didesnis lizdas, tuo daugiau pasipriešinimo sulauksite.
Bandymas gyventi draugiškai su širšėmis
O galite ir palikti lizdą ramybėje. Vapsvos ir širšės nėra visiškai siaubingi kaimynai. Plėšrūnai medžioja amarus ir muses – kitus kenkėjus, kurie erzina lauko vakarienių metu jūsų sode.
Dauguma vapsvų ir širšių nesidomi žmonėmis ir nėra ypač agresyvūs, nebent sutrinka ar juos kas suerzina. Be to, visi jie žus rudenį ar kai bus šalnos; žiemoja tik karalienė, kad pavasarį pradėtų kurti visiškai naują lizdą.
Taigi, jei lizdas nemaišo, o jūs neturite smalsių augintinių ar mažų vaikų, kurie galėtų sutrikdyti širšių lizdo gyvenimą, palikite jį ramybėje ir leiskite gamtai karaliauti.
Ko negalima daryti bandant naikinti širšes
Širšių naikinimas atrodo juokų darbas, kai šios tik šiaip skraido aplink, tačiau tikrai visai kita situacija, jei jūs netinkamai jas užerzinsite. Tad ko geriau nedaryti imantis širšių naikinimo darbų.
- Nebandykite numušti didelio lizdo. Jei pasiseks, rezultatai jums nepatiks.
- Nepilkite degių skysčių ant lizdų. Tai neveiks, nutekės ant žemės ir pateks į gruntinius vandenis.
- Nebandykite sunaikinti lizdo verdančiu vandeniu arba dideliu kiekiu šalto vandens.
- Nebandykite išsiurbti lizdo kambariniu dulkių siurbliu.
Geriausias širšių naikinimo metodas
Geriausias būdas pašalinti vapsvos lizdą yra susisiekimas su kenkėjų kontrolės specialistu.
Kenkėjų kontrolės specialistas yra profesionaliai apmokytas saugiai ir efektyviai tvarkyti ir pašalinti širšių lizdus. Yra ne viena priežastis kreiptis į profesionalus, kuriems širšių naikinimas yra juokų darbas.
- Saugos įranga: specialistas turi prieigą prie asmeninių apsaugos priemonių ir kvėpavimo takų apsaugos priemonių. Tai visiškai apsaugo juos nuo širšių įgėlimų, užtikrindami jų saugumą pašalinant širšių lizdą.
- Darbas mažose erdvėse: specialistai yra apmokyti ir kvalifikuoti dirbti mažose patalpose, tokiose kaip jūsų palėpė. Tai leidžia jiems sėkmingai pašalinti vapsvos lizdą iš bet kokių erdvių.
- Ekspertų žinios: kenkėjų kontrolės specialistai turi žinių apie širšes; jie žino viską apie jų elgesį ir instinktus, taip pat kaip nustatyti alerginės reakcijos į širšių įgėlimą požymius.
- Profesionalūs produktai: širšių naikintojai gali naudotis įvairiais kenkėjų kontrolės produktais, kurie nėra prieinami visuomenei, ir yra profesionaliai apmokyti jais naudotis. Šie produktai yra galingesni už bet kokius rinkoje esančius buitinius produktus ar „pasidaryk pats“ gaminius ir turi sėkmingą širšių lizdų pašalinimo patirtį.
Jei nepavyksta anksti pavasarį pastebėti pirmųjų požymių, jog širšės pradeda statyti lizdą, verčiau nerizikuoti, o kviesti specialistus.