Mada

Kosmetikos ir kvepalų istorijos pradmenys

calvin-klein-euphoria-blossom-edt-moterims-100ml-kvepinkis.ltŽmonės puošė ir gražino savo kūną nuo seno. Apie veido ir kūno puošybą kiekviena tauta tu­rėjo savą supratimą. Paradoksas, bet visa, kas nauja — gerai pamiršta sena. Ir nors praėjusių amžių veido ir kūno puošyba dabar mums atro­do keista, ji turėjo tuos pačius tikslus, kaip ir šiuolaikinės kosmetikos priemonės: puošti, pa­slėpti defektus, pabrėžti tai, kas gražu.

Kosmetikos istorijos ištakose slypi sveikas protas ir funkcionalumas. Viskas kilo iš as­mens higienos būtinumo suvokimo, ritualinės puošybos ir noro išsiskirti. Vyrai atlikdavo ri­tualinę puošybą, kad atbaidytų piktus demo­nus, išgąsdintų priešus, prisišauktų sėkmę, moterys — per ritualines aukojimo šventes, dėl grožio, norėdamos išsikviesti gerąsias dvasias ar lietų ir -kt.

Kasinėjant pirmykščių žmonių stovyklavie­tes buvo rasta lūpų dažų. Jų sudėtis iš esmės panaši į šiuolaikinių lūpų dažų sudėtį, pagrin­dą sudaro riebalai ir dažiklis.

Manoma, kad pirmieji veido ir kūno puošy­bą menu pavertė senovės egiptiečiai. Nustatyta, kad jau 4500 metais prieš mūsų erą Egipte bu­vo naudojama daug kosmetinių medžiagų. Ži­nios, kaip jas naudoti, priklausė išrinktųjų kas­tai — žyniams, taigi galima būtų teigti, kad Egipto žyniai buvo ir pirmieji kosmetologai. Jų sukurta kosmetika ir kvepalais naudojosi ir aristokratai, ir paprasti žmonės.

Egipte dažėsi ir vyrai, ir moterys. Turtingie­ji naudojo brangiai kainuojančias kosmetikos priemones, kurias pirkdavo iš žynių ir mokė­davo didžiulius pinigus, neturtingi — liaudiškas.

mis. Tačiau ši kosmetika kartais nebuvo tokia nekenksminga, kaip atrodė. Pavyzdžiui, to meto pudroje buvo didelis kiekis švino, kuris, kaip ži­noma, labai kenksmingas organizmui.

Aišku, kai kurie senovės receptai šiandien kelia šypseną. Štai vienas tokių:

„Baltus balandžius lesinti pušies sėklomis 15 dienų, po to juos papjauti. Nupjauti galvą, ko­jas, išimti vidurius ir, kas liko, sumalti, pridėti į masę baltos duonos, išmirkytos migdolų pie­ne, pridėti 400 gramų veršiuko smegenų ir iš­lydytų kiaulės taukų. Viską pavirinti ant lėtos ugnies, kol susidarys vientisa masė”. Manoma, kad tai buvo puikus preparatas vei­dui valyti, kuris suteikdavo odai baltumo ir žvil­gesio.

Viduramžiais kosmetiniai receptai buvo lai­komi griežtoje paslaptyje ir perduodami iš kar­tos i kartą tik artimiausiems šeimos nariams. Be to, gaminant kosmetikos preparatus buvo būtina atlikti tam tikrus ritualinius veiksmus. Net medicinos tėvas Hipokratas parašė ketu­rių tomų veikalą apie kosmetiką, kuriame ga­lima rasti patarimų moterims, kaip Įtrynimais pagerinti vystančios odos išvaizdą, priemonių blogam kvapui iš burnos pašalinti, kaip pa­gaminti pastą dantims valyti, kremą odai minkštinti arba pigmentinėms dėmėms šalinti ir dar daug visokių receptų. Makiažas graikams buvo dar svarbesnis nei egiptiečiams.

Veido puošybai graikės naudojo balinamą­sias medžiagas, skaistalus, ryškino antakius suodžių, kiaušinio baltymo ir medžio dervos mišiniu.

Bet didžiausių aukštumų kosmetikos me­nas pasiekė Senovės Rytuose. Senovės Rytų moterų kosmetikos priemonių komplektą su­darė chna, basma, nagų dažai, skaistalai, ba­linamosios medžiagos, aromatiniai aliejai. Daugiau apie mus galite rasti mūsų bloge https://blog.lrytas.lt/kvepinkis/