Maistas jaunam sportininkui
Įvairūs

Maisto patarimai sportuojančiam paaugliui

Sportas – sveikata, nesvarbu kokio amžiaus bebūtume. Grįžtant į mokyklą, daugelis jaunimo taip pat pradeda sportuoti popamokinės veiklos treniruotėse. Ar tai būtų krepšinis, futbolas ar kitos sporto šakos.

Tačiau kaip pasirūpinti, kad jūsų atžala gauna pakankamai maisto? Fizinis aktyvumas organizmą iškrauna, todėl reikia palaikyti reikiamą medžiagų balansą, norint pasiekti trokštamų rezultatų ir gerai bendrai savijauta.

Maistas – tai kuras kūnui

Prastos kokybės kuro niekada nesinori pilti į savo mylimą automobilį, tai ar verta rinktis prastos kokybės produktas ar nenaudingas medžiagas tokias kaip cukrus ar riebalai kuomet žmogus užsiima sportu?

Ko gero, kad ne.

Mokslininkų skaičiavimais, sportuojantiems vaikinams reikia maždaug nuo 3000 iki 4000 kalorijų maisto per dieną, tuo tarpu merginoms – apie 2200 – 3000 kalorijų iš maisto. 

Pažymėtina, jog kokybiškiausias kalorijas ir apskritai maistines medžiagas geriausia yra gauti iš vaisių, daržovių, pilno grūdo duonos produktų, lieso proteino ir natūraliųjų riebalų. Tai rekomenduojama rinktis ir sportuojančiam jaunimui.

 • Valgant pusryčius reikia pasirūpinti, jog gauname kuo daugiau naudingųjų medžiagų. Puikiai tinka tokie produktai kaip neriebus pienas, pilnagrūdžiai produktai, vaisiai ar jų sultis.
 • Valgant mokykloje, taip pat patartina atkreipti dėmesį į pietų meniu. Natūralu, jog geriau rinktis sveikai paruoštą mėsą, daržoves, pupeles vietoje aliejuje paruoštos produkcijos. Žinoma, jeigu yra galimybė valgyti sveikas alternatyvas.
 • Vakarienei, labai geras patiekalas būtų mėgstamais ingredientais pagardinti makaronai, daržovių salotos ir lengvas desertas – puikus būdas atgauti jėgas grįžus po sportinės veiklos.

Tarp pagrindinių patiekalų taip pat gali laisvai užkandžiauti naudinga produkcija. Švieži vaisiai, daržovės, humusas, neriebus sūris yra ne tik skanūs, tačiau ir naudingi dalykai.

Svarbiausia – angliavandeniai

Angliavandeniai yra, ko gero, pati svarbiausia medžiaga sportuojančiam žmogui. Juos kūnas kaupia kaip energijos rezervus, kurios reikės maksimaliu pajėgumu sporto metu.Ši medžiaga taip pat bus reikalinga ruošiantis kitos dienos treniruotėms, t.y. atstatyti organizmo medžiagų balansą.

 • Patartina suvalgyti nedidelį užkandį prieš treniruotes, ypač tokiu atveju jei pietūs mokykloje vyksta anksčiau nei įprasta. Tinka sumuštinis su kumpiu ir sūriu ar keletas vaisių. Žinoma, taip pat nereikia pamiršti išgerti vandens.
 • Po treniruotės ar rungtynių galima atsigaivinti sportiniu gėrimu (pvz.: izotoninis), buteliuku pieno, bananu ar kitais produktais kurie bus lengvi, tačiau turės didelės naudos.

Raumenų auginimas proteino pagalba

Jeigu jūsų paauglys turi tikslą auginti raumenis, jam reikės itin daug proteino gaunamo su maistu. Čia irgi svarbu subalansuota dieta.

Žinoma, jei treniruotės labai intensyvios galima rinktis ir proteino maisto papildus sportui, tačiau tai turėtų būti produktas kuris vartojamas tik kaip papildomas medžiagų šaltinis.

 • Liesa mėsa tokia kaip vištiena, kalakutiena, žuvis, neriebus pienas ir jogurtas, kiaušiniai yra laikomi tikrai gerais ir kokybiškais proteino šaltiniais.
 • Ankštiniai tokie kaip pupelės, lęšiai bei riešutai taip pat yra geras šio baltymo šaltinis. Juos galima valgyti ir kaip užkandžius.
 • Patartina tam tikrą proteino šaltinį įtraukti kiekvieno patiekalo metu. Tokiu būdu raumenys galės lengviau atsistatyti ir atgauti jėgas.

Keletas užkandžių

Užkandžiai – geras dalykas jei paauglys išalksta, tačiau dar nėra metas pagrindiniams dienos patiekalams.

Pateikiame kelis, kuriuos galima įsidėti į mokyklą ar keliaujant į treniruotę:

 • Sultys, sportiniai gėrimai
 • Riešutai
 • Vaisių batonėliai
 • Grūdiniai batonėliai
 • Džiovinti vaisiai

Pabaigai

Aptarėme keletą dalykų apie mitybą paaugliams. Intensyviai sportuojant svarbu valgyti daug ir naudingai, tik tokiu būdu galima pasiekti norimų tikslų ir rezultatų.