Namams,  Patarimai,  Statyba

Mažoji architektūra – kaip puošti savo kiemą?

kiemo puosimasPastaruoju metu labai daug dėmesio yra skiriama gyvenamosios aplinkos bei kiemo priežiūrai ir puošybai. Yra net tokių asmenų, kuriems savos sodybos ar kiemo tvarkymas bei puoselėjimas tapo savotišku gyvenimo būdu. Šiandien, kai visi jau atsidžiaugėme įvairiais kiniškais plastmasiniais nykštukais, drambliukais ar šuniukais, itin  didelis dėmesys yra skiriamas mažajai kiemo architektūrai, kurios statyba yra vykdoma naudojant akmenį, medį, metalą ar kitas natūralias medžiagas. Jūsų namų arba sodybos kiemas – tai tam tikra poilsio zona, kuri visų pirma patraukia dėmesį, formuoja nuomonę apie šeimininkus ir tampa netgi savotiška vizitine kortele.

Viena iš svarbiausių taisyklių kuriant savo kiemą – jo neperkrauti įvairiais dekoratyviniais elementais. Tai ypač aktualu tuo atveju, jei jie yra skirtingų faktūrų. Svarbu nepamiršti, kad puošybos elementai iš natūralių medžiagų, pvz., akmens arba medžio skulptūros, medinės pavėsinės ir pan., tikrai nedera su plastmasiniais gėlių vazonais, spalvotais nykštukais ir kitais pigiais elementais. Taip pat lietuviškame kaime gana kvailai atrodo ir liūto figūra. Jūsų kiemą daug geriau papuoštų medinė zuikio skulptūrėlė. Kiemas, kuris bus chaotiškai prikrautas įvairių tarpusavyje nederančių detalių, atrodys nejaukus ir netvarkingas.

Dar vienas labai svarbus akcentas puošiant kiemą yra tai, kad kiekvienai kiemo ar sodo aplinkos detalei būtina surasti tinkamiausią vietą. Dažniausiai tai būna daroma intuityviai, o jei tai nepavyksta, visuomet galima pasikviesti savo darbą išmanančius, mažosios architektūros elementų statyba užsiimančius profesionalus.

Jei nusprendėte savo kiemą puošti įvairiais mediniais elementais, geriausia būtų rinktis ąžuolinius darbus. Šis medis yra pats patvariausias ir geriausiai atlaiko neigiamą aplinkos poveikį, pvz., temperatūrų svyravimus, lietų, saulę, sniegą. Be abejo ir ąžuolą  reikia apdirbti su specialiais impregnantais, kurie suteikia tam tikrą spalvą. Paviršių galima padengti ir lako sluoksniu. Be abejonės, renkantis medinius daiktus nereikėtų pamiršti, kad jie gražūs ir nepakitę ilgai išlieka tik tuo atveju, jeigu yra nuolatos prižiūrimi. Juos kas kelerius metus reikėtų iš naujo impregnuoti.

Sukurti tam tikrą originalią kompoziciją iš natūralaus šakoto medžio tikrai nėra paprasta. Meistrai teigia, kad neretai norint surasti tinkamų šakų tenka perrinkti net kelis kubus malkų. Ieškant idėjų, kaip kūrybiškai ir originaliai apipavidalinti šulinį ar sūpuokles, kaip sodybai suteikti originalumo ir jaukumo, reikia turėti ne tik daug žinių, bet ir nemažai patirties. Reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kad įvairūs medžio darbai puikia derėtų prie jau esamo bendro vaizdo, pvz., prie šiuolaikinių pastatų reikia derinti labiau stilizuotus medžio dirbinius.

Kiekviena kiemo puošmena iš medžio yra originali ir vis kitokia, neretai jose kartu su medžiu yra derinamas ir metalas ar akmuo. Jei skulptūrą, pavėsinę ar sūpuokles savo rankomis darė profesionalus meistras, tuomet antro tokio daikto niekur nerasite. Visi šie darbai yra vienetiniai ir unikalūs. Dėl šios priežasties rankų darbo mažosios kiemo architektūros kainos yra gana didelės. Originalių medžio darbų kaina prasideda maždaug nuo tūkstančio litų. Šitiek kainuoja nedidelės medinės skulptūros. Sūpuoklės gali kainuoti apie pora tūkstančių, o pavėsinės – nuo penkių tūkstančių litų.