Finansai

Mokesčių grąžinimas Norvegijoje bei finansinė parama auginantiems vaikus

mokesčių grąžinimas NorvegijojeEmigranto „duoną” vis dar renkasi nemenka dalis mūsų tautiečių, savo sprendimą grindžiančių nepasitenkinimu ekonominėmis bei socialinėmis sąlygomis, negalėjimu progresuoti profesinėje srityje bei netenkinančiu siūlomu atlygiu už turimą kompetenciją, ne visada adekvačiu požiūriu į  žmogų. Didžioji dalis įsitvirtinti bando ekonomiškai stipriose Skandinavijos šalyse, Norvegija – viena iš populiariausių. Daug kas iš emigrantų, sėsdami į lėktuvą ar keltą, apie šį svajonių kampelį žino tik du dalykus – didelis atlyginimas, bet ir daug kainuojantis pragyvenimas. Pastariesiems reikėtų „pasigaudyti” įvairiapusiškesnės informacijos, tad šiame straipsnyje pabandysime suprantamai paaiškinti, kaip vyksta mokesčių grąžinimas Norvegijoje (tai aktualu visiems dirbantiems ar dirbusiems). Bus paliesta ir kita tema – išmokos už vaikus Norvegijoje.

Visų pirma tikimės, jog visi skaitantieji šį straipsnį yra legalūs darbuotojai bei sąžiningi Norvegijos mokesčių mokėtojai – tik tokiu atveju galima  jaustis visapusiškai apsaugotu visuomenės nariu. Aišku, to kaina akivaizdžiai išdėstyta ant algalapio – galite pamatyti, kiek ir kokių mokesčių sumokėjote. Tačiau  neišsigąskite – mokesčių gražinimas Norvegijoje padeda atgauti gana solidžias sumas. Jūs galite atgauti ne tik permokėtą gyventojų pajamų mokesčio dalį, tačiau ir tam tikrą procentą nuo būsto nuomos ar paskolos, komunalinių mokesčių, išleistų pinigų vaiko darželiui ar net išlaidų bilietams iš Norvegijos į savo tėvynę. Svarbus niuansas – privalote kaupti dokumentus, įrodančius patirtas išlaidas.  Mokesčių deklaracijos forma gaunama elektroniniu arba paprastu paštu. Gavus pastarąją, belieka viską užpildyti – tai yra įrašyti jūsų atveju tinkamas mokestines lengvatas.

Tačiau svečioje šalyje plušantieji neretai susiduria su tam tikrais keblumais šioje srityje: kalbos barjeras, nežinojimas visų proceso subtilybių, reikiamų dokumentų neturėjimas arba nesusipažinimas su šia galimybe apskritai. Gera naujiena ta, jog mokesčių grąžinimas Norvegijoje dirbantiesiems gali būti patikėtas į Lietuvos specialistų rankas: galima atgauti permokas ir už praėjusį laikotarpį, pasirūpinama trūkstamų dokumentų paieškas. Mokestis už paslaugas dažniausia imamas tik sėkmės atveju – tai yra atgavus priklausančius pinigus.

Norvegijos vyriausybė itin rūpinasi jaunąja savo karta – mūsų vaikais. Išmokos už vaikus Norvegijoje yra kelių rūšių.

  • Pagrindinė išmoka už vaiką (barnetrygd) mokama iki pilnametystės (18m.). Emigrantams, atsivežusiems vaiką, reikia pateikti į atsakingą įstaigą tam tikrus dokumentus, o vaikui gimus jau Norvegijoje (prieš tai tėvams užsiregistravus gyventojų registre), viskas sutvarkoma automatiškai.
  • Laikina išmoka už vaiką (kontantstøtte) mokama 1-3 metų amžiaus laikotarpyje (tačiau ne ilgiau nei 11mėnesių ir tik tokiu atveju, jei nesinaudojama valstybės finansuojamų darželių paslaugomis).

Tėvai,  sukaupę darbo stažą, tam tikrą laiką gauna išmokas už vaiko priežiūrą – tas pats, kas mūsų šalyje gaunami pinigai, esantiems tėvystės ar motinystėse atostogose.

Išmokos už vaikus Norvegijoje taip pat gali būti išsireikalaujamos tarpininkaujant šios srities profesionalams.