Laisvalaikis

Muzika sportui. Trukdis ar motyvacija?

Pradedant sportuoti visada svarbu, kad būtų, koks nors stimulas, kuris motyvuoja sportuoti. Vienus žmones motyvuoja trenerio paskatinimai, kitus – muzika. Tačiau gal muzika sporto klubams yra tik trukdis? Šiame straipsnyje būtent ir pakalbėsime apie šiuos du aspektus.

Muzikos efektas treniruočiu metu

Moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad garso kolonėlės, kuriose esantis dažnis, sporte sukelia bei suteikia tokius jausmus, kaip: atsiribojimas, sužadinimas, sinchronizacija, motorinių įgūdžių įgijimą. Taip pat muzikos klausymas mankštinantis gali sumažinti Jūsų suvokiamų pastangų tempą net 12%!

Žinoma, sulėtinus muzikos tempą – suletėja ir fizinis, todėl svarbu, kad intensyviai treniruotei pasirinktumėte energingesnio tipo gabalus

Muzika sustabdo neigiamas mintis

Muzikos klausymasis sportuojantį asmenį atitraukia nuo neigiamų minčių. Remiantis tyrimais įrodė ir parodė, kad krepšininkai, klausydamiesi nuotaikingos muzikos prieš varžybas, žymiai geriau pataiko baudos metimus, nes atsiriboja nuo visko, kas yra aplinkuje. 

Muzika valdo emocijas

Sportuojantys gali naudoti muziką manipuliuodami savo emocijomis prieš varžybas. Pvz. sportininkė Dame Kelly Holmes teigė, kad ji klausėsi Alicia Keys dainų, nes jos jai padėjo Olimpinių varžybų metu aukščiausią pasirodymą ir suteikė galimybę atsipalaiduoti. Taigi, muzikos pagalba galite atsikratyti, o galbūt ir pasikrauti tam tikrų emocijų.

Muzika sporte gali išblaškyti?

Pavyzdžiui daugelis bėgikų bėgdami net nesiklauso muzikos, nes jiems ji gali trugdyti. Jie teigė, kad norima susikaupti ties tuo, ką jiems „sako“ kūnas ir taip jie gali reguliuoti jo funkcijas bei valdyti bėgimo tempą. Taip pat jie turi būti budrūs ir girdėti, kas vyksta aplinkui jų, kad galėtų įgyvendinti reikiamą taktiką prieš priešininką. 

Gali pakenkti

Įsitikinimas, kad muzika gali padėti sporte – gali būti klaidingas. Atliekant vieną tyrimą, pirmajai grupei buvo pasakyta, kad klausantis muzikos pagerins jų fizinę veiklą, o antrajai grupei buvo pasakyta, kad tai trukdo jų sportui. Tyrėjai nustatė, kad tie, kuriems buvo pasakyta, jog muzika pagerins jų atlikimą, nuvažiavo didesnį ratų skaičių, palyginti su tais, kuriems buvo sakoma, kad tai trukdys jų pasirodymui.

Kiti tyrimai parodė, kad muzika tiesiogiai nepadidina atlikimo, bet skatina rizikuoti. Rizikingas elgesys gali pagerinti sportininko pasirodymą, skatindamas išbandyti naujas ir galbūt geresnes strategijas, tačiau šią riziką reikia apskaičiuoti ir atitikti sportininko įgūdžių lygį.

Jokio poveikio motyvacijai

Yra tyrimų, kurie įrodo kad nors apšilimo metu klausant muzikos pagerėjo sportuojančio nuotaika, tačiau tai neturėjo įtakos jo motyvacijai. Tai dar kartą įrodo, jog kiekvienam žmogui reikia atrasti sau tinkamiausią motyvacijos būdą sporte, nes kas vienus motyvuoja, nebūtinai turi motyvuoti ir kitus.

Bendrai

Panašu, kad dabartiniai tyrimai nepateikia aiškaus atsakymo, ar muzika daro teigiamą poveikį sportui. Gali būti, kad iš tikrųjų nėra teisingo atsakymo  ar muzika pagerina sportinę veiklą, ar ne, tai priklauso nuo sportininkų sugebėjimų, jų klausomos muzikos rūšies ir jau egzistuojančio jų motyvacijos lygio.

Pabaigai

Šiame straipsnyje aptarėme apie muzikos daromą įtaką sporte. Tačiau tik Jūs patys galit sau atsakyti, kas yra Jūsų motyvacija. 

Parengta: Cherrymusic.lt