Kreditas
Finansai

Taupykite išmintingai

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad taupymas ir kreditas yra du tarpusavyje visiškai nesusiję dalykai. Tačiau iš tiesų yra priešingai. Šios dvi sritys turi labai daug bendro. Tiek vienu, tiek ir kitu atveju yra siekiama įgyvendinti tam tikrą tikslą, pvz., įsigyti konkretų mums reikiamą daiktą ar galų gale pasinaudoti vienokia ar kitokia paslauga. Tai reiškia, kad kiekvienas iš mūsų turėtume turėti pakankamai naudingos informacijos apie abi minėtas sritis. Tokiu atveju galėtume būti tikri, kad priimsime apgalvotus ir adekvačius sprendimus.

Taigi, neretai pats sudėtingiausias žingsnis yra pradėti taupyti. Kadangi tai nėra lengvas procesas, visiškai natūralu, kad daugumai apie tai pagalvojus, kyla daug neigiamų minčių. Dėl šios priežasties žemiau pateiksime jums kelis aspektus, kurių nereikėtų pamiršti, jei norime, kad tiek paimtas kreditas, tiek ir protingai taupomi pinigai būtų panaudoti sėkmingai.

Fiksuokite savo išlaidas

Svarbiausia taupymo taisyklė – žinokite, kiek išleidžiate. Pasiryžkite bent vieną mėnesį fiksuoti visas savo išlaidas. Turime galvoje absoliučiai visus pirkinius: nuo rytinio kavos puodelio kavinėje, iki laikraščio ar užkandžių. Kai turėsite skaičius, tuomet visas išlaidas suskirstykite į konkrečias kategorijas, pvz., kuras, maistas, komunaliniai mokesčiai ir t.t. Tokiu būdu prieš savo akis matysite kiekvienai sričiai tenkančias išlaidas.

Mėnesinis biudžetas

Jei nėra nustatytos išlaidų ribos, tuomet akivaizdu, kad bus labai sudėtinga taupyti ir kontroliuoti išleidžiamus pinigus. Tačiau jei įvardinsite sau konkrečią pinigų sumą, kurią galite išleisti kiekvieną mėnesį, bus kur kas lengviau kontroliuoti savo poreikius.

Žinokite, kiek norite sutaupyti

Kai būsite atlikę visą tai, kas jau buvo paminėta, galite nustatyti tam tikrą procentą savo biudžeto, kurį norėtumėte atidėti į taupyklę. Tai gali būti 10-15 proc. Jei norėsite sutaupyti dar daugiau, kils rizika, kad pernelyg save apribosite. O tai tikrai nėra teigiamas veiksnys, padedantis nenukrypti nuo kurso.

Taupymo tikslas

Turite suprasti, kad taupyti vien dėl paties taupymo fakto tikrai neverta. Pinigai nuvertėja. Tai nėra meno vertybės, kurios bėgant laikui tampa vis brangesnės. Infliacijos dėka pinigų vertė mažėja. Todėl nustatykite taupymo tikslą. Galbūt tai bus išsvajotos atostogos su visa savo šeima. O galbūt norite įsigyti naują automobilį. Tikslų gali būti pačių įvairiausių. Viskas priklauso tik nuo jūsų norų.

Apgalvotas kreditas

Kartais nutinka taip, kad tam tikrą sutaupytų pinigų dalį tenka paskirti visiškai kitiems nenumatytiems pirkiniams. Tai gali būti tiek automobilio remonto išlaidos, tiek ir tam tikra liga, reikalaujanti brangių tyrimų ir vaistų. Jei taip nutinka ir jūs matote, kad jūsų tikslui pasiekti vėl trūksta atitinkamos pinigų sumos, viską gerai apskaičiavę ir įvertinę, galite pasinaudoti kreditu. Tai nebus skausminga finansiniu požiūriu, jei skirsite pakankamai laiko kreditorių taikomų palūkanų ir paskolos grąžinimo laikotarpio vertinimui.