Mada

Tomas Baranauskas. Kuriantis nebyliai kalbančius drabužius. Įsiklausykime…

Mokyklos laikais Tomas visiškai atsitiktinai pamatė  Christian Dior New Look švarkelį. Tad buvo pirmasis, užburiantis mados gurkšnis. Vėliau mada tapo viena iš daugelio dominusių meno apraiškų. „Rizika buvo didelė, nes žinojau, kad tai turi užimti didžiąją gyvenimo dalį. Reikia kvėpuoti tuo ką darai ir tuo kuo gyveni“, sakė Tomas. Tačiau užburiantis Christian Dior mados oro gurkšnis Tomo nepaleido…

Kolekcija DUA 3Tad dar besimokydamas mokykloje jaunuolis ryžosi dalyvauti respublikiniame alternatyvios mados jaunimo festivalyje „Išdykęs stilius“. Ruošėsi itin stipriai, nes jau turėjo šiokį tokį žinių bagažą, buvo susipažinęs su užkulisių sistema. Ruošėsi taip rimtai, kad nenuostabu, jog laimėjo konkurso Gran Prix.

Tai buvo tarsi padrąsinimas stoti į VDA. Vertindamas savo studijas Tomas diplomatiškas: „kaip kiekviena mokslo institucija turi savo pliusus ir minusus. Dar sunku kategoriškai apibrėžti ar pateisino, tačiau džiaugiuosi, kad mokausi, laikausi darbo grafiko, kuris neleidžia tam oro gurkšniui išsivadėti.“

Studijuojant II kurse T.Baranauskui teko garbė ir įpareigojimas – atstovauti VDA tarptautiniame jaunųjų dizainerių konkurse „Habitus Baltija“ (Ryga, Latvija). Laimėjimo jaunasis dizaineris tuomet nepervežė, tačiau įgijo patirties, pasak paties Tomo, „dalyvavimas konkurse įkrėtė proto“.

Dalyvavimas konkursuose, jo nuomone, mados dizaineriui – būtinas.  Tai papildomos pamokos. Konkurso metu tu save pamatai visiškai kitokį, įvertini savo galimybės, išmoksti vienu metu daryti kelis darbus. Tai skatina tobulėti.

Beveik keturis šių metų mėnesius Tomas praleido tarptautinėje profesinėje praktikoje Danijoje, mados dizainerio Asger Luel Larsen studijoje. Beje, su savo darbdaviu ir mokytoju T. Baranauskas buvo pažįstamas jau anksčiau – kai dirbo asistentu tarptautiniame festivalyje „Mados infekcija“.

Paklaustas, ką jaunam žmogui duoda praktikos užsienyje patirtis, Tomas nedaugžodžiauja: „Tai jau pasakyta klausime – patirtis. Vienas svarbiausių dalykų kiekvienoje sferoje yra patirtis, įgūdžiai. Lavinimas rankų miklumo, akies žvitrumo. Tai yra svarbiausia. O prie jo seka gyvenimas svetimoje šalyje, susipažinimas su kultūra,  su žmonėmis“. Ir priduria: „Tai buvo viena ilga ir beveik nesibaigianti diena.

Beje, Tomas turi ne vieną ir ne du talentus… Ne vienas savo žurnalistu įvardijantis galėtume pasimokyti jo gebėjimo dėlioti mintis ir siųsti žinutes. Įrodymai pateikiami: fmag.lt/lt/laiskai-is-uz-juru-112-dienu-skandinaviskoje-mados-virtuveje/.

Kitus Tomo darbus, kūrybinius ieškojimus galite rasti jo asmeniniame puslapyje: thombara.wordpress.com/

Šių metų birželio 20 d. Tomas, kaip ir kiti jo kurso draugai, ir Madoskandis.lt dalyviai – Malvina, Melita, Marija, Rūta, Ieva pasiims bakalauro studijų baigimo diplomus. Kur pasuks Tomas? Ne taip ir toli – tik į ieškojimą. „Tęsiu mokslus, gilinsiu žinias, lavinsiu akį, protą ir rankas.
Be šių dalykų negali sukurti to, kas turės išliekamąją galią“, – vėl nedaugžodžiaudamas sako kūrėjas.

Savo kūrybinę liniją Tomas vadina „apgalvota“. Vengia žodžio „intelektualia“, nes mano, kad reikia dar daug išmokti ir patirti.  „Neskiriu savo kūrybos prie vieno konkretaus subkultūrinės linijos, nes toks dalykas jau nebeegzistuoja. Dabar viskas susipynė.“

MADOS KANDIES projektui T.Baranauskas siūlo apgalvotus drabužius. Apgalvotos detalės, linijos aiškumas. Drabužiai, kuriuos lengvai sukomplektuosite su savo spintos turiniu. Drabužiai, kurie pradeda nebyliai kalbėti. Svarbu pajusti.