zidai vestuvems
Įvairūs

Vestuviniai žiedai – kaip išsirinkti?

Žiedas – ko gero antras pagal svarbumą (po jaunikio) vestuvių komponentas, tad jį reiktų rinktis labai atidžiai. Štai patarimai, kurie padės geriau orientuotis vestuvinių žiedų gausybėje bei atkreips Jūsų dėmesį į tai, ką reiktų apgalvoti:

Žiedo lygumas– jį galite patikrinti žiedą padėjusios ant tiesaus paviršiaus, stačią, apžiūrėjusi iš viršaus, šono, ar lygios visos horizontalios linijos. Jei žiedas lygus, jo kraštai neturi turėti įdubimų, griovelių ar bangelių. Žiedas, kuris turėtų būti lygus, tačiau toks nėra, bus padarytas nekokybiškai. Ant nelygių, grublėtų, kalinėtų žiedų mažiau matysis įbrėžimai, kurių nuolat mūvint žiedą neišvengsite. Jeigu žiedo paviršius matinis, tai praėjus metams ar dar mažiau laiko, gali tekti jį atnaujinti, todėl jei neplanuojate skirti tam laiko ir finansų ateityje, rinkitės praktiškesnį žiedo paviršiaus variantą.

Praba – Lietuvoje paprastai gaminama iš 585 ir 750 prabos aukso. Sidabras dažniausiai būna 800, 830 ir 925 prabos, platina – 950 prabos. Kai kuriose šalyse (Anglijoje, Šveicarijoje ar JAV) žymima karatinė praba. Vienas karatas lygus 0,2 g grynojo tauriojo metalo, todėl pvz., 585 prabos auksas bus 14 karatų prabos auksu. Praba žymima ant vidinės papuošalo pusės arba ant plombos. . Paprastai vestuviniai žiedai daromi iš 585 prabos aukso dėl patvarumo ir žemesnės kainos.

Akmenys – dažniausiai vestuviniams žiedams puošti naudojami deimantai. Deimantas turėtų būti įsodintas į apsodą, kuris tik keliose (dažniausiai keturiose) vietose jį prilaiko. Lietuvoje serfitikuojami visi deimantai, todėl jie turi turėti etiketes. Be deimantų, vestuviniuose žieduose dažnai „įsodinami“ rubinai, smaragdai, safyrai, perlai. Galima žiedus papuošti gintaru, tačiau reikia žinoti, kad toks žiedas nebus skirtas nešioti kasdien. Gintaras yra minkštas, todėl greitai nusibraižo ir nebetenka savo pirminio grožio. Tikrindama papuošalą būtinai pajudinkite brangųjį akmenį, ar šis gerai laikosi.

Medžiaga – auksas paprastai maišomas su nikeliu, cinku, sidabru, paladžiu ar variu. Kuo aukštesnė aukso praba, tuo metalas tauresnis, tačiau ir minkštesnis. Aukso spalva (raudona ar gelsva) priklauso nuo priemaišų. Spalva, paprastai rodžiu, dengti žiedai atsparesni braižymui, bet juos reikės kas kelerius metus atnaujinti, nes rodis nusitrina. Paprastai geltonasis auksas labiau tinka gelsvaodėms moterims, blyškiaodėms — baltasis auksas, sidabras ar platina. Vietoj aukso galima naudoti platiną. Ji sunkesnė, tvirtesnė, atsparesnė įbrėžimams, ilgiau išlieka blizgi. Kita alternatyva auksui – volframas arba titanas. Tokie žiedai nesibraižo, nekeičia formos ir yra dešimt kartų tvirtesni už auksą. Titanui Moso kietumo skalėje skiriama 6, o volframui – 9 balai. Tai reiškia, kad titano žiedą subraižyti gali daugiau medžiagų, nei volframo vestuvinį žiedą. Tačiau nelaimės atveju, pavyzdžiui, ištinus pirštui, volframo žiedus įmanoma nuimti tik spaudžiant didele jėga specialiomis replėmis, kol jie suskyla į mažesnes dalis.

Žiedo forma – patogiausi nešioti žiedai su užapvalintais kampais ir išgaubti iš vidaus („comfort fit“). Pastarasis išgaubimas palengvina žiedo užsimovimą, nusimovimą, mažesnė jo dalis liečiasi su odos paviršiumi, kadangi jo vidurinė dalis yra storesnė už kraštus. Tai suteikia privalumų dėvint žiedą vasarą, kada pirštai labiau prakaituoja.  Mažiausiai braižosi ploni klasikinio modelio žiedai, kurie įgaubti į vidų. Storas žiedas nebus labai patogus suglaudus rankos pirštus. Plokšti žiedai bus patogūs, kai kraštai švelniai užapvalinti. Jei žiedas labai įmantrus, pagalvokite kiek sudėtinga bei brangu gali būti jį pasiaurinti ar paplatinti (o tai gali tekti daryti metams bėgant, nes tiek svorio svyravimai, tiek nėštumas pakoreguoja pirštų dydį). Žiedo plotis paprastai būna nuo nuo 5 mm iki 7 mm moteriški ir nuo 7 mm iki 12 mm vyriški. Smulkiems pirštams labiau tinka smulkesni žiedai, storesniems – masyvesni žiedai. Ant ilgų plonų pirštų (14 – 15,7 dydis) gražiai atrodo arba siauri (2,5 – 3,5 mm pločio) žiedai arba platūs (8 – 10 mm). Pastarieji geriausiai tiks pirštams su stambesniais sąnariais. Ant ilgų stambių pirštų (pradedant 17,5 dydžiu) puikiai žiūrėsis platūs (7 – 8 mm) žiedai. Trumpiems ploniems ir trumpiems storiems pirštams geriausiai tinka siauri (2,5 – 3,5 mm) pločio žiedai. Vidutinio ilgio ir storio pirštams (15,7 – 17,5) optimaliausias žiedo plotis 4,5 – 6 mm. Jeigu pirštas per sąnarį platesnis negu prie pagrindo, pirmiausia reikia apsispręsti kokio pločio žiedo jūs norėsite, tada, jeigu žiedas bus siauras – jis turi gana sunkiai (proto ribose) pralįsti pro sąnarį, kad paskui nesisukiotų skersai ant piršto. Jeigu žiedas bus platus – jis turi lengvai pralįsti pro sąnarį, ant piršto jis ir taip laikysis gerai.

Žiedo dydis – dydis matuojamas ant piršto užmaunant perkamą žiedą arba specialų matavimo žiedą, jei papuošalą gaminsite pas juvelyrą. Nustatant dydį atsižvelkite į tai ar pirštai nėra per daug patinę. Jei matuojate esant šaltam orui, pagalvokite, ar vasarą žiedas nebus per mažas, kai pirštas patins. Platesni žiedai gali būti mažesnių dydžių nei siauri žiedai. Jei žiedą gaminsite, matuojant pirštą pasakykite kokio pločio jį planuojate daryti, kad piršto dydis būtų pritaikytas būtent Jūsų pasirinkto žiedo pločiui. Jei žiedo forma yra  “comfort fit”, reiktų rinktis vienu ar puse dydžio mažesnius žiedus.

Žiedo paskirtis – jei žiedą mūvėsite kasdien, su juo dirbsite namų ruošos darbus, sportuosite, rinkitės paprastesnį, klasikinį modelį, be ypatingų graviravimų, atsikišusių detalių, kad nebraižytų, nieko neprilįstų. Jei žiedas bus papuošalas, kurį dėvėsite ypatingomis progomis, galite rinktis įmantresnį dizainą. Dar vienas sprendimas – nešioti vestuvinį žiedą kasdien ant kaklo, o užsimauti ant piršto tik ypatingomis progomis. Tokiu atveju nereiktų rinktis įvairiai pintų žiedų, kurie gali susipainioti grandinėlėje. Nors vestuviniai žiedai su ažūriniais ornamentais atrodo labai gražiai ir elegantiškai, tačiau jei papuošalą planuojate nešioti dažnai, įvertinkite tai, kad jie lengviau lūžta, susilanksto, lengvai pametami smulkūs brangakmeniai, jie būna ganėtinai šiurkštūs, todėl dažnai kabinasi už rūbų.

Graviravimas – vidinėje žiedo pusėje galima įrašyti tai, ką jūs pageidaujate. Paprastai įrašoma sutuoktinio vardas ir vestuvių data, tačiau galima įrašyti meilės prisipažinimą, pirštų antspaudus ar net širdies plakimo dažnio kreives.

Nepalikite žiedų išsirinkimo paskutiniams vestuvių pasiruošimams. Pradėkite jais rūpintis likus ne mažiau nei trims – keturiems mėnesiams iki vestuvių. Nepirkite žiedų iš karto. Ateikite apžiūrėti ir matuotis bent du kartus. Juk kas patinka vieną dieną, kitą gali jau nebepatikti. Jei žiedus planuojate pirkti internetu, atsižvelkite į tai, kad nuotraukos iškreipia ir neperteikia žiedo grožio ar patogumo. Jei naudojatės juvelyro paslaugomis, susitarkite, kad žiedai bus pagaminti ne vėliau nei likus kelioms savaitėms iki vestuvių (tam atvejui, jei žiedus reiktų taisyti ar perdaryti). Apsilakę pas juvelyrą parodykite jums patinkančių žiedų pavydžius, elementus, kuriuos norėtumėte matyti savo žieduose. Specialistas jums patars, kuriuos elementus galima suderinti, o kurių geriau atsisakyti. Jei jūsų su sutuoktiniu skoniai labai skiriasi, raskite kompromisą: galite ant abiejų žiedų išraižyti pasikartojančius motyvus, žiedai neturi būti identiški, svarbu, kad jie būtų kažkuo panašūs, bet ir atspindėtų kiekvieno iš stilių. Jei žiedų gamybai planuojate naudoti savo turimą auksą ir jis Jums ypatingas (pavyzdžiui, senelių vestuviniai žiedai ar per Jūsų krikštynas pašventintas aukso luitelis), perspėkite juvelyrą, kad žiedų norite būtent iš šio aukso. Būna, kad jie jau turi paruoštą žiedų gamybai medžiagą, todėl atneštąją tiesiog padeda kitam kartui.

Matuojant žiedą:

Jūsų žiedas turėtų tikti pirštui ir būti patogus: pakankamai prigludęs, kad nenukritų, bet ir pakankamai laisvas, kad neveržtų bei be didelio vargo nusimautų.

Piršto storis kinta priklausomai nuo dienos meto ir nuo oro. Tam, kad gautumėte geriausią rezultatą matuokite pirštą:

1. dienos pabaigoje, kai Jūsų pirštai šilti (pirštai bus plonesni kai šalta ir rytais);

2. piršto dydį matuokite tris – keturis kartus, kad tikrai nebūtų jokios klaidos.

Matavimui nenaudokite virvelės ar popierinės juostelės, nes šios medžiagos gali išsitempti ar persisukti, dėl ko matavimai bus netikslūs.

Perkant žiedą siurprizą:

pasiklauskite savo mylimosios draugės, mamos ar sesės – gal kažkas žinos, kokio dydžio žiedus ji nešioja.

Jei paklausti nepavyksta, pasiskolinkite mylimosios žiedą (nešiojamą ant atitinkamo piršto) ir pasinaudodami matavimo schemomis nustatykite žiedo dydį.

Papildomos paslaugos gaminant žiedą:

Jei žiedą planuojate gamintis, o ne pirkti jau pagamintą, pasiteiraukite juvelyro. Kai kurie menininkai siūlo galimybę – pramogą patiems jauniesiems sudalyvauti vestuvinių žiedų gamyboje (ar bent jau aukso jūsų žiedams paruošimui). Tokios pramogos paprastai užtrunka apie 1.5 valandos.

Sėkmės!