Gyvūnų nutukimas suvokiamas kaip tam tikra organizmo būsena (kartais – liga), kuomet augintinio kūne sukaupiamas itin didelis riebalinis audinys, trukdantis įprastai organizmo veiklai. Veterinarijos klinika įspėja, kad itin didelis nutukimas gali kelti rimtą pavojų ne tik augintinio sveikatai, bet ir jo gyvybei. Nutukimas ne tik keičia gyvenimo kokybę, bet ir tampa daugelio sunkiai gydomų ligų priežastimi.
Į klausimą, kodėl gyvūnas nutunka, gali būti daugybę atsakymų. Paprastai taip yra todėl, kad su maistu yra gaunamas kur kas didesnis energijos kiekis nei jo sunaudojama, t. y. augintinį šeriate dažnai ir daug, tačiau neskiriate laiko aktyviam laisvalaikiui, žaidimams kieme ir lakstymui. Kitaip sakant, gyvūnas daug valgo, tačiau mažai juda. Veterinarijos klinika tvirtina, kad tik mažoji dalis gyvūnų nutunka dėl pakitusios medžiagų apykaitos.
Nors nutukti gali visų rūšių naminiai gyvūnai, paprastai nutukimas siejamas su katėmis ir šunimis. Atlikti tyrimai patvirtino, kad visame pasaulyje nutunka apie 35 proc. augintinių. Tiesa, nutukimui įtakos gali turėti ne tik vartojamas ėdalas, bet ir įgimtos savybės, pvz., kai kurių veislių šunys ir katės yra labiau linkę nutukti nei kitų veislių gyvūnai. Nutukimui įtakos turi ir amžius, t. y. vyresnio amžiaus šunys ir katės nutunka kur kas dažniau. Veterinarijos klinika pastebi, kad į nutukimą yra linkę ir sterilizuoti bei kastruoti augintiniai. Be to, dažniausiai nutunka patelės.
Nutukimas ne tik riboja judesių laisvę, keičia gyvenimo kokybę, bet ir gali sukelti įvairių ligų ar net tapti ankstyvos mirties priežastimi. Nutukę augintiniai rizikuoja susirgti kvėpavimo ligomis, cukriniu diabetu, šlapimo takų ligomis, odos ligomis, širdies ir kraujagyslių ligomis, ortopedinėmis ligomis ar net vėžiu. Jei norite užkirsti kelią minėtiesiems sveikatos sutrikimams ir padėti augintiniui išvengti nutukimo problemų, pasistenkite riboti suvalgomo ėdalo kiekį. Nepamirškite, kad daugelis gyvūnų (didžioji dalis šunų veislių) nejaučia saiko. Šerkite gyvūną du kartus per dieną ir jei indelyje lieka maisto, likučius padėkite augintiniui nepasiekiamoje vietoje. Skirkite laiko mankštai ir judesių žaidimams – tiek šuo, tiek katė turi išlaikyti gerą fizinę formą.
Jei jūsų augintinis jau yra nutukęs, nuveskite gyvūną pas veterinarą. Šis įvertins gyvūnėlio būklę ir paskirs tinkamiausią dietą. Paprastai minėtoje situacijoje gyvūnui paskiriamas ėdalas, turintis kur kas mažiau kalorijų, t. y. turintis daug ląstelienos, tačiau mažai riebalų ir angliavandenių. Tiesa, neturėtumėte tikėtis greitų rezultatų – paprastai svorio metimas reikalauja laiko, pastangų ir kantrybės, tačiau stengtis verta: gyvūnas taps ne tik linksmesnis, bet ir sveikesnis.