Karkasiniai namai
Namams,  Paslaugos

Karkasiniai namai ar skydiniai?

Karkasiniai namaiKartais skirtumas tarp terminų nėra labai didelis, tačiau kai kuriose situacijose sukelia nemažai keblumų ir nesusipratimų. Statybos srityje apstu tokių dalykų, todėl būtina suvokti, kad karkasiniai namai skiriasi nuo skydinių namų. Kuo? Pasiaiškinsime šiame straipsnyje.

Karkasiniai namai – senoviška technologija

Karkasiniai namai atsirado labai seniai. Tai statybos technologija, kurios metu pastatomas namo rėmas, kuris yra „užpildomas“ sienomis, perdangomis, stogu. Lietuvoje šis statybos būdas yra gana naujas, nes mūsų platumoje paplitęs rastinių namų statymo būdas, kai rastai suleidžiami vienas su kitu namo kampuose. Tiesa, stogas rastiniams namams statomas karkasiniu principu – pastatomos gegnės, tada kalami skersiniai ir klojama stogo danga (gontai, šiferis, skarda, bituminės plokštės, čerpės ir t.t.) Karkasinis namas yra statomas vien tik iš „griaučių“.

Kodėl ši technologija populiari būtent dabar? Mokslo pažanga ir aukštos klasės apšiltinimo priemonės (akmens vata, putos ir t.t.) sudarė puikias sąlygas pasiekti įspūdingų energijos taupymo rezultatų. Dėl to mūsų platumoje rastinis namas arba mūras nebėra būtini – pakanka karkasą užpildyti kokybiškomis apšiltinimo medžiagomis ir apkalti impregnuotomis dailylentėmis iš išorės. Sakydami „mūsų platuma“ turime omenyje Šiaurės šalių klimatą, kuris pasižymi didele drėgme ir labai radikaliu temperatūrų šokinėjimu, kaip įprasta Lietuvoje – pusė metų dienų lietingos ir drėgnos, vasarą temperatūra kyla iki +35, o žiemą gali nukristi iki -35. Tokioms oro sąlygoms pasipriešinti gali tik išskirtinių savybių namai. Technologija yra sena, bet atėjusi iš kitų platumų, kur oro sąlygos nėra tokios aršios.

Skydiniai namai – karkasinių namų rūšis

Skydiniai namai, kaip ir karkasiniai statomi tuo pačiu principu – pastatomas rėmas, o tada klojamas apšiltinimas, daromos perdangos, stogas. Vienintelis skirtumas yra tas, kad skydinio namo rėmas yra pagamintas gamykloje. Vidutinio dydžio namas telpa į du sunkvežimius, kurie pakraunami gamykloje ir atvežami ir sustatomi per 5 dienas. Tokių namų statyba yra labai greita ir efektyvi, jei nėra poreikio lieti didelius pamatus ar statyti rūsį.

Karkasiniai namai yra statomi atvirame ore, todėl esant drėgnam orui medis brinksta ir gali sukelti daugiau sunkumų statytojams. Skydiniai namai pasirenkami dažniausiai tada, kai namą reikia statyti rudenį ar net žiemą – oro sąlygos daug įtakos statybos procesui neturi.

Be to skydinius namus galima išardyti, sudėti atgal į sunkvežimį ir pervežus pastatyti kitur. Karkasiniai namai nėra tokie lankstūs perkėlimui.

Abu statiniai yra statomi iš lietuviškos medienos. Naudojami metaliniai varžtai karkaso arba skydų sutvirtinimui. Jokios cheminės medžiagos nenaudojamos tol, kol nereikia dažyti sienų. Tai visiškai ekologiški ir patvarūs namai, kuriems nebaisi lietuviška žiema ir vasara.