gruzija
Kelionės

Kodėl verta aplankyti Gruziją?

gruzijaPastaruoju metu kelionės į Gruziją tapo populiarios lietuvių turistų tarpe. Per porą valandų skrydžio lėktuvu nutolusi sena, išdidi, draugiška šalis mums gali atrodyti viliojanti ir egzotiška. Sunku nuspręsti kas joje žavi labiau: vietinių gyventojų svetingumas ir vaišingumas, liūdnas kalnų šventyklų grožis ar senojo Tbilisio smuklės. Šiek tiek turistinės informacijos apie Gruziją: sostinė – Tbilisis; pagrindiniai miestai – Kutaisis, Batumis, Rustavis, Zugdidis, Goris, Potis; sveikatingumo kurortai – Boržomis, Achtala, Sairme, Tskaltubo, Šovi; slidinėjimo kurortai – Gudauri, Bakuriani. Gruzija – tai labai įvairiaspalvė šalis. Čia galima pasivaikščioti po amžinai žydinti Batumį, pasideginti paplūdimyje prie Juodosios jūros, pasimėgauti Gruzijos kalnų grožiu arba tiesiog leisti laiką gruziniškai.

Anot GNTA (Gruzijos nacionalinė turizmo administracija) turistų, atvykstančių į šalį, skaičius nuolat auga. Šiuo metu Gruzijos kurortuose aktyviai statomi viešbučiai, tačiau pasaulinių viešbučių tinklų Gruzijoje nėra daug. Jie daugiausia įsikūrę Tbilisyje ir jų paslaugos orientuotos ne į turistus, o į verslo klasę. Kiti viešbučiai ir svečių namai negali pasigirti nepriekaištingu aptarnavimu, bet tai būdinga nemažai daliai posovietinių valstybių. Kaip patogiausią ir geriausiai kainos ir kokybės santykį atitinkantį variantą galima rinktis apartamentus.

Gruzijoje turistams yra saugu. Galima ramiai vaikščioti gatvėmis sutemus, kelionės po šalį taip pat negresia nemalonumais. Žinoma, kaip ir kitose šalyse reikia laikytis įprastų taisyklių: nenešioti su savimi didelės sumos pinigų, brangių papuošalų, prižiūrėti savo asmeninius daiktus. Dokumentus rekomenduojama saugoti viešbučio seife.

Gruziniška virtuvė – tai vienas iš tų atvejų, kai pažintį reikia pradėti ne nuo patiekalų, o nuo vyno. Būtina pasakyti ir bent vieną tostą. Kaip teigia patys gruzinai, normalių vaišių metu turi būti papasakota bent dvidešimt ilgų tostų įvairia tematika. Neįtikėtinas svetingumas, pagarbos ir meilės atmosfera, kuri karaliauja prie stalo sudaro pusę patiekalų skonio. Kita pusė – tai šviežiausi produktai ir didžiulės porcijos – tokios, kad neišvengiamai ateis akimirka, kai net trupinėlis daugiau nebetilps. Beje, Gruzijoje šašlyką ir khinkali priimta valgyti rankomis. Naudodami stalo įrankius jūs ne tik rizikuojate atrodyti absurdiškai, bet ir pradurti khinkalį, nuo ko patiekalas praras visą esmę.

Lankytinos vietos Gruzijoje – tai senovės šventyklos, bažnyčios, urvai ir miestai uolose, Gruzijos karalių pilys, nacionaliniai parkai ir vienuolynai. Įspūdingiausi objektai Tbilisyje – Šv. Trejybės soboras, kupolo formos bažnyčia Metechi, seniausia Tbilisyje Ančishati bažnyčia. Tbilisio istorinis centras – siauros gatvelės, kuriose stovi 18-19 amžiaus namai. Miesto apylinkėse kelionės į Gruziją metu verta aplankyti Mccheta – buvusią Gruzijos karalystės sostinę, o joje vienuolyną Džvari.

O štai ko Gruzijoje niekada nereikėtų daryti. Pirmiausia, niekada nemaišykite vyno su čača (brendžio tipo gėrimas), jei tą vakarą pradėjote nuo vyno, jį ir gerkite. Jei pažeidėte šią itin svarbią taisyklę, nenusiminkite. Išeitis vis dėlto yra. Sveikatą Jums grąžins vanduo “Borjomi”, beje, žmonės sako, kad Gruzijoje jis daug skanesnis. Labai svarbu į šventyklas neiti dėvint šortus, per daug atvirus drabužius, nepamirškite užsidėti galvos apdangalą. Priešingu atveju Jus gali išvaryti. Ir paskutinis patarimas, Gruzijoje geriau kalbėkite angliškai, bet tik ne laužyta vietine kalba. Vietiniams tai atrodo kaip nepagarba jų nuostabiai gruzinų kalbai.