Stokholmas
Kelionės,  Laisvalaikis

Pakeliaukime Švedijoje

StokholmasŠvedija yra vieną tų šalių, kuriai puikiai pavyko suderinti gamtos išsaugojimą ir stiprų ekonominį vystymąsi. Turtinga šalis turi dar turtingesnę gamtą. Net didieji Švedijos miestai, tokie kaip Stokholmas, Malmė bei Geteborgas, yra tarsi įsilieję į gamtą. Ežerai, miškeliai, dideli, labiau miškus primenantys parkai yra tiek pačiuose miestuose, tiek jų pašonėje. Nenuniokota ir jūrų pakrantė šalia miestų – uostas pasiima, kiek jam reikia, tačiau visai šalia galima rasti ir visai natūralių, neliestų salelių. Švedai linkę geriau su gamta sutarti, susilieti, nei bandyti su ja kovoti, pritaikyti sau.

Labiau civilizuota yra pietinė Švedijos dalis, kur įsikūrę ir didieji miestai. Tuo tarpu centrinėje šalies dalyje daugiau vyrauja miesteliai ir kaimai su ūkiais, o šiaurėje – pavieniai ar kalnakasių, ar turizmui, ar kiti šalies ūkiui skirti miestai. Čia plyti dideli laukiniai plotai, įsteigti išties įspūdingi nacionaliniai Abisko, Sareko parkai, ne ką mažiau, o gal net daugiau laukinės teritorijos plyti ir šių parkų pašonėje.  Šiaurinėje dalyje ir aukščiausiai Švedijos kalnai. Nenuostabu, kad čia būna nemažai turistų. Didžioji dalis – pačių švedų, kurie geriau renkasi kelias dienas ar savaite pasivaikščioti su kuprine ar palapine, nei skristi į kokį Viduržemio kurortą. Tam dirba ir valdžia, kur reikia įrenginėdama minimalistinius takelius per kalnus ir pelkes. Atšiauriose šalies vietose, už poliarinio rato, vietomis net gi yra specialiai turistams skirti nemokami namukai, kur visada rasite paruoštų sausų malkų.

Švedijos pietuose, kur susitelkę didžioji dalis gyventojų, keliavimas pėsčiomis po miškus, kalvas, taip pat labai populiarus. Tiek Stokholmas, tiek ir Geteborgas savo apylinkėse turi įrengtus pasivaikščiojimo takus, kempingus, yra nužymėti įvairūs maršrutai. Mažesniame Geteborge toks žygis po gamtą gali prasidėti vos ne iš miesto centro. Neatsiejama didžiųjų miestų dalis yra ir vanduo. Iš vienos pusės juos skalauja jūra (Geteborge – jau ir Atlanto vandenynas), kuri turi įvairių įlankų. Stokholme yra ir didelis ežeras, taip pat upė. Tad daug miesto gyvenimo verda tiesiog įvairaus vandens telkinių krantinėse. Tiek Stokholmas, tiek ir Geteborgas garsėja savo salom ir salelėm, nusidriekusiom tolyn į jūrą. Tokios salų virtinės vadinamos archipelagais. Čia taip pat galima apsilankyti kaip turistui, sėdant į kokį katerį ar didesnį laivą ir praplaukiant nustatytu maršrutu. Tokiose salose yra net pastoviai gyvenančių žmonių, kurie kasdien plaukia į miestą dirbti.