Sveikata

Odos ligos

odos ligosDažniausiai pasitaikančios odos ligos

Šiuolaikinis gyvenimo būdas nulemia daugelio ligų atsiradimą. Pavyzdžiui, padažnėjusios odos ligos siejamos su buityje naudojamomis valymo, švaros priemonėmis, taip pat su grožio priemonių naudojimu ir pan.

Odos ligos atveda pas dermatologus. Dažniausiai pas dermatologus apsilankoma dėl įvairių odos bėrimų – dermatito, taip pat ir dėl sunkių ligų, pavyzdžiui, odos vėžio.

Odos ligos 5 dažniausi simptomai: paraudimas, patinimas, išbėrimas, niežulys, perštėjimas.

Dažniausiai pasitaiko tokios odos ligos: seborėja, psoriazė, dermatitas.

Seborėja, paprastai tariant, yra arba padidėjęs, arba sumažėjęs odos riebalų išsiskyrimas. Analogiškai seborėja gali būti riebioji arba sausoji. Seborėjos atsiradimo priežastimis gali būti patiriamas stresas, sutrikusi hormonų pusiausvyra, taip pat netinkama mityba.

Psoriazė, daugeliui žinoma kaip žvynelinė, yra lėtinė liga, kuri, kaip buvo manyta anksčiau, nėra paveldima, tačiau dabar vis dažniau pasirodo mokslinių publikacijų, kuriose tyrimais pagrindžiama prielaida, kad 50 proc. psoriazės atvejų yra paveldimi. Skiriamasis psoriazės bruožas – odą dengiantys sidabro spalvos žvyneliai. Ši odos liga įgimta, tačiau pasireikšti gali bet kuriame gyvenimo etape ir yra iššaukiama tam tikrų veiksnių, pavyzdžiui, itin didelio sukrėtimo, hormonų disbalanso organizme, sunkios ligos ir pan. Psoriazė nepagydoma, tačiau apgydoma. Jos atsinaujinimas arba suaktyvėjimas daugiausia lemiamas streso, netinkamos mitybos, alkoholio vartojimo ir kt.

Dermatitas – odos uždegimas, kuris gali būti tokių tipų kaip kontaktinis dermatitas, fotodermatitas, atopinis dermatitas, egzema. Jei internete paieškos sistemoje įvesite frazę „odos ligos bėrimas“, tai pamatysite, kuo skiriasi visi šie dermatito tipai.

 

Pavojingiausia odos liga – odos vėžys

Visi nusigąstame išgirdę žodį „vėžys“. Ši liga kiekvienam kelia siaubą ir nerimą, ypač dėl nuolat augančių vėžinių susirgimų mastų. Odos vėžys dažniausiai paliečia vyresnio amžiaus asmenis ir dažniau moteris nei vyrus. Kokie pagrindiniai odos vėžio simptomai? Šios ligos simptomai: kintančio dydžio bei formų dėmės ant odos, išopėjęs odos mazgas ar mazgelis su voleliu, kietas it kremzlė odos mazgelis, apgamas su plaukeliais, odos gruoblėtumas ir kt. Atsiradus tokiems simptomams – būtinas vizitas pas gydytoją. Tačiau nereikia nustatyti sau išankstinės diagnozės, kadangi tokie simptomai gali pranešti ir apie kitas odos ligas. Tikslią diagnozę nustatys tik gydytojas, kuris ir parinks efektyviausią gydymą.

 

Nustatau odos ligą pats

Kartais vizito pas gydytoją tenka laukti kelias dienas, savaites ar net dar ilgiau. Siekdami patenkinti savo smalsumą, naudojamės galimybėmis, kurias mums suteikia internetas, pavyzdžiui, nusistatyti ligą pačiam. Tam gali pasitarnauti nuotraukos internete. Paieškos sistemos laukelyje įveskite frazę „odos ligos su nuotraukomis“ arba „odos ligos nuotraukos“ ir prieš Jus atsivers itin gausi odos ligų nuotraukų galerija.

 

Ar odos ligos užkrečiamos?

Kartais šalinamasi žmonių, kurie turi akivaizdžių odos ligų, pavyzdžiui, išberti plotai matomose vietose. Veido odos ligos ypač kenkia žmogaus gyvenimo kokybei ir socialiniam gyvenimui. Taip nutinka dėl informacijos stokos, nes dažnas mano, jog bėrimai ir kitos odos ligos yra užkrečiamos. Tačiau reikia paminėti, kad tik maža šio tipo ligų dalis užkrečiamos.

Užkrečiamos odos ligos yra niežai, rožė, nagų grybeliai, dermatofitijos.