Finansai,  Paslaugos,  Patarimai,  Verslas

Valiutų kursai – ekonomikos pagrindas

Valiutų kursai: kodėl jie taip kinta?

valiutu kursai
Valiutų kursai

Gyvename pasaulyje, kuriame vyrauja piniginė sistema. Ji įsitvirtinusi jau daugybę amžių ir labai tikėtina, kad išliks dar ilgai. Juk nepaisant visų trūkumų, ši sistema yra geriausia, kokią esame kada nors sugalvoję. O geriausia ji ne tik todėl, kad visame pasaulyje išsilaikė taip ilgai, bet ir dėl savo patogumo. Juk sunku net įsivaizduoti kaip gyventume jei šiais laikais norėdami kažką nusipirkti, turėtume nešiotis galybę turto, į kurį galėtume išmainyti prekes. Visos mūsų ekonomikos pagrindas – valiutų kursai. Kas tai? Kodėl šie rodikliai nuolatos kinta ir kas tai įtakoja. Šiame straipsnyje aptarsime porą priežasčių, dėl kurių valiutų kursai yra tokie nepastovūs ir nuolatos svyruoja.

Valiutų kursai ir politinis/ekonominis stabilumas

Pirmas, ir vienas svarbiausių faktorių, lemiančių kiek stabilūs tam tikrų valstybių valiutų kursai – tai ekonominis ir politinis šalies stabilumas. Jei esate turtingas, labai tikėtina, kad savo pinigus norėsite investuoti. Tai galite padaryti šalyje, kurioje gyvenate, tačiau stambaus masto investuotojai itin daug tuo domisi ir renkasi tik stabilias valstybes, kurių valiutų kursai būna aukštesni. Tuo tarpu sąmyšis šalyje gali išbaidyti investuotojus. Tuomet ne tik susilaukiama mažiau susidomėjimo tos šalies įmonių akcijomis, bet jau investavę skuba kuo greičiau savo akcijas parduoti, todėl krenta jų kaina. Kadangi tokie reiškiniai vyksta stambiu mastu atitinkamai iš šalies pasitraukia milžiniškos sumos investicijų. Tokių reiškinių be abejo paveikiami ir valiutų kursai. Puikus pavyzdys – Jungtinės Amerikos Valstijos. JAV dolerio kursas buvo itin aukštas iki 2001 metais įvykdytų teroristinių išpuolių, tačiau šie įvykiai sukrėtė šalies ekonomiką ir sukėlė didžiulį valiutos vertės smukimą.

Maža infliacija – aukšti valiutų kursai

valiutu skaiciuokle

Visi esame susidūrę su infliacija. Šis reiškinys – tai kone pagrindinė priežastis, kodėl kojinėje pinigų laikyti nerekomenduojama. Su šia problema susiduria beveik visos valstybės. Tačiau mažėjanti pinigų vertė dar nereiškia jog kris ir valiutų kursai. Iš tiesų, visų valstybių ekonomiką daugiau ar mažiau paliečia kylančios kainos, todėl jei tam tikrų šalių ekonomikoje šis reiškinys vyksta lėčiau, kitų valstybių atžvilgiu jų valiutų kursai atitinkamai kils.

Jei jus tikrai domina valiutų kursai, taip pat turėtų sudominti ir valiutų skaičiuoklė. Ją galite rasti internete ir tai vienas patogiausių būdų sekti šiuos pokyčius. Valiutų skaičiuoklė ne tik nurodo kokie užsienio valiutų kursai šiandien, bet ir suteikiama galimybė konvertuoti pinigų sumas į užsienio valiutas taip sužinant kiek pinigų turėtumėte vykdami svetur. Tačiau jei į užsienį nevykstate, vis tiek nepakenks stebėti pokyčius. Juk valiutų kursai – tai mūsų ekonomikos pagrindas!