Verslo vystymas – tai procedūra kuri reikalauja tam tikros metodologijos. Vien pasirinkti norimos veiklos rūšį – neužtenka. Būtina apgalvoti ir savo strategiją, jo vystymo būdą ir žinoma pasirinkti norimą įmonės tipą.
Tačiau ką daryti tokiu atveju jeigu verslu norite užsiimti jūs vienas pats? Ar įmanoma vystyti sėkmingą verslą nesteigiant įmonės?
Trumpas atsakymas – taip, tikrai galite. Tokiu atveju jei savo verslu norite rūpintis vienas, pilnai pakaks ir individualios veiklos pažymos.
Šiame straipsnyje apie tai, kaip individualios veiklos pažymos pasirinkimas gali būti puiki išeitis nenorint steigti įmonės ir keletas patarimų kaip išsirinkti verslo formą.
Dar svarstote ar įkurti įmonę? Greitas įmonės steigimas.
Kodėl svarbu tinkamai pasirinkti savo verslo formą?
Galvojant apie savo verslą, vienas iš svarbiausių žingsnių yra tinkamai pasirinkti savo verslo formą. Tam, kad vykdyti praktiškai bet kokios rūšies ekonominę veiklą, būtinas jos tam tikras teisinis apipavidalinimas.
Sprendžiant dėl to kokios įmonės rūšį pasirinkti, reikia apgalvoti labai daug niuansų ir kriterijų, kurių daug patirties neturintis verslininkas gali iš pradžių ir nežinoti.
Būtent dėl šios priežasties formos pasirinkimas turėtų būti gerai apgalvotas žingsnis, priimtas tik tuomet kai viskas yra gerai apgalvota ir yra pasitarta su verslo ekspertais.
Jei jūsų pageidavimas yra liaudiškai tariant „dirbti ant savęs“ ir savo pageidaujamą veiklą vystyti pats, tuomet galite pagalvoti apie individualios veiklos pažymos išsiėmimą arba įsteigti vieno asmens juridinį asmenį. Šie du pastarieji tipai tarpusavyje labai skiriasi, todėl juos plačiau aptarsime žemiau.
Individualios veiklos pažyma – puikus sprendimas norintiems dirbti savarankiškai
Kalbant ekonomiškais terminais, individuali veikla – tai komercinė ar gamybinė veikla vykdoma fizinio asmens savarankiškai ir nuolatos, su pagrindiniu tikslu – uždirbti pelno. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso ir Lietuvos Respublikos pajamų mokesčio įstatymo dėka, kiekvienas fizinis asmuo Lietuvoje turi pilną teisę užsiimti bet kokia komercine veikla su tikslu uždirbti pelno nesteigiant jokio juridinio asmens.
Besikeičiant modernaus verslo veidui tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje, tokio pobūdžio veikla vis labiau populiarėja piliečių tarpe. Žmonės vis labiau suvokia šio būdo dirbti savarankiškai naudą be jokios būtinybės įsteigti įmonės.
Mūsų šalyje norint įsteigti savarankišką verslą, galima rinktis iš dviejų pagrindinių apiforminimo rūšių:
- Individuali veikla pagal pažymą – tokia veikla yra paremta formalia pažyma artimiausiam fizinio asmens VMI skyriui, taigi jos dėka yra suteikiama galimybė užsiimti nurodyta ekonomine veikla.
Verta pabrėžti, jei norima pasirinkti šį veiklos būdą, reikia pateikti prašymą nė vėliau nei pirma diena nuo veiklos vystymo pradžios. Jį nusiųsti VMI galima arba registruotu paštu, pateikti elektroniniu būdu arba perduoti tiesiogiai nuvykus į VMI.
Panašus principas galioja ir tuo atveju jeigu individualią veiklą planuojama nutraukti. Tokį prašymą reikėtų pateikti VMI ne vėliau kaip 5 dienos po realaus veiklos nutraukimo. - Verslo liudijimas – tokiu dokumentu paremta veikla liudija, jog verslininkas yra sumokėjęs tam tikro dydžio pajamų mokestį valstybei ir turi teisę vystyti tam tikrą pelno siekiančią veiklą.
Pabrėžtina, jog mokamas mokesčio dydis yra nevienodas ir priklauso nuo to kokios rūšies veiklą jūs pasirinksite. Tarifas priklausys nuo tų kurie galioja toje savivaldybėje kur liudijimas bus išimamas.
Tiesa, būtina pabrėžti, jog verslo liudijimą galima išsiimti ne visoms veiklos rūšims. Tam, kad sužinoti ar jūsų veikla gali būti užsiimama remiantis verslo liudijimu, būtina sužinoti jos EVRK klasifikatoriaus kodą.
Tai galima sužinoti paskambinus į Lietuvos statistikos departamentą, na o tai ar įmanomas jūsų veiklos vykdymas pagal jūsų klasifikatoriaus kodą, jums galės pranešti VMI.
Pabaigai
Straipsnyje aptarėme bendrus dalykus apie verslo formą ir kaip įmanoma vystyti verslą, nesteigiant juridinio asmens. Galima sakyti, jog individualios veiklos formos yra puikus būdas vystyti verslą, neužsiminėjant papildomais formalumais steigiant įmonę.