Deimantai yra vertinami kaip viena brangiausių ir vertingiausių iškasenų pasaulyje. Tokį titulą pelnė ne veltui, deimantai vertinami dėl įvairių savo savybių. Šias savybes atkartoja ir laboratorijoje užauginti deimantai, todėl apie juos dažnai kyla įvairių klausimų. Pavyzdžiui, ar tokie deimantai yra tikri?
Kodėl deimantai taip vertinami?
Yra keletas priežasčių, kodėl šie, kaip Marilyn Monroe sakė, „geriausi merginų draugai“, yra taip vertinami.
Pirmiausia, deimantai yra reti ir sunkiai išgaunami. Deimantai yra labai reti gamtoje ir dauguma jų yra randami tik atskirose vietovėse visame pasaulyje. Dėl šios priežasties, jie yra vertinami kaip reta ir vertinga iškasena.
Antra, deimantai yra labai patvarūs ir tvirti. Tai yra viena tvirčiausių natūralių medžiagų pasaulyje, ir ją yra labai sunku sugadinti. Dėl šios priežasties, deimantai yra vertinami kaip ilgaamžė ir patikima investicija.
Trečia, deimantai yra labai universalūs. Jie gali būti naudojami įvairiems tikslams, pavyzdžiui, kaip papuošalai, technologijose ar medicinoje. Jie taip pat yra labai estetiški, naudojami daugelio žmonių dovanoms ypatingoms progoms, pavyzdžiui, deimantai labiausiai asocijuojami su sužadėtuvių žiedais.
Dėl savo retumo ir savybių, deimantai yra ir brangūs. Natūralu, jog visais laikais buvo ieškoma galimybių išgauti tokių savybių medžiagą laboratorinėmis sąlygomis. Ir mokslininkams iš ties pavyko – dabar deimantai gali būti užauginti ir laboratorijoje.
Ar laboratoriniai deimantai yra tikri?
Atsakymas trumpas ir aiškus – jie tikri. Laboratorijoje jie yra gaminami naudojant metodus, panašius į tuos, kurių pagalba susidaro deimantai natūraliai gamtoje. Laboratorijoje deimantai gaminami naudojant cheminį nusodinimą iš garų (CVD) arba aukšto slėgio aukšta temperatūra (HPHT) metodą.
Užauginti deimantai yra identiški natūraliems deimantams, tačiau jie gaminami greičiau ir kontroliuojamomis sąlygomis. Plika akimi nėra įmanoma atskirti natūralų deimantą nuo laboratorijoje užauginto, tam reikia profesionalios pagalbos ir specializuotų įrankių. Abi brangakmenių rūšys yra identiškos, tik kompozicijos ir susidarymo metodai skiriasi.
Perkant deimantą investicijai ar kaip papuošalą, pavyzdžiui, sužadėtuvių žiedą, turite gauti sertifikatą, kuriame nurodyta deimanto kilmė. Taip žinosite, kokį deimantą įsigijote. Šią informaciją žinoti padės ir kaina. Paprastai laboratorijoje užauginti deimantai kainuoja 30–70 proc. pigiau nei natūralūs.
Pirkti natūralų ar užaugintą laboratorijoje?
Deimantai, kurie yra auginami laboratorijoje, gali būti geras pasirinkimas tiems, kurie nori sutaupyti pinigų. Tačiau, jei norite turėti unikalų ir retą deimantą dėl emocinės vertės, galite rinktis natūralius deimantus. Natūralūs deimantai yra sukurti per milijardus metų ir yra unikalūs, jie yra gera investicija, jų vertė laikui bėgant tik didėja. Tačiau natūralių deimantų išgavimas laikomas taršia ir aplinkai kenksminga veikla, todėl besirūpinantys ekologija skatina atkreipti dėmesį į lab-deimantus. Tad sprendimas ką pirkti priklauso ne tik nuo finansinių galimybių, bet ir nuo jūsų požiūrio.