Namams

Kaip apsisaugoti nuo žaibų

Žaibosauga daugeliui asocijuojasi su gamtos stichijomis ir apsisaugojimu nuo jų. Tiksliau, ne nuo visų gamtos išdaigų, o nuo žaibo. Visgi kai kurie žmonės nekreipia dėmesio, kad galbūt reikėtų žaibolaidžio ir rizikuoja savo nekilnojamuoju turtu. Dar vieną grupę asmenų būtų galima įvardyti mąstytojais – jie domisi ir svarsto. Būtent pastariesiems labiausiai aktualios įvairios ypatybės.

Galima pradėti nuo to, jog žaibosauga skirstoma į aktyviąją ir pasyviąją. Aktyviąja žaibosauga laikoma įranga, kurios dėka sukuriamas vainikinis išlydis. Veikimo principas aktualiausias šios srities specialistams, tačiau ir paprastiems vartotojams žinojimas pravers. Taigi, esant perkūnijai elektroninė įranga pradeda skleisti impulsus. Aukšto dažnio impulsai skleidžiami prieš pat žaibo išlydį (skleidimo pradžią ir žaibo išlydį skiria sekundės dalys). Taip sukuriamas vainikinis išlydis, suformuojantis atvirkštinį išlydį. Rezultatas – žaibo nukreipimas į žaibolaidį. Atvirkštinis išlydis kitaip dar vadinamas jonizuotu kanalu . Dar viena jo funkcija – apsaugos zonos didinimas.

Nereikėtų pamiršti ir pasyviosios apsaugos. Tai žaibolaidžiai, kurių vieta gali būti, pavyzdžiui, ant strypų. Specialistai įrengia vadinamuosius žaibo priėmiklius, kurių funkcija – nukreipti žaibo energiją žemėn. Bet kuris įrenginys gali būti sujungtas su sistema arba turėti atskirą žaibolaidį. Žaibosauga – tai sritis, kurią svarbu patikėti savo srities specialistams. Šie pasirūpina tinkama pastatų apsauga.

Žaibolaidžiai – paremti ne visiems iš pirmo žvilgsnio perkandama sistema. Taip pat natūralu, kad neretai kyla įvairių klausimų. Porą iš jų vertėtų aptarti. Viena iš situacijų, dėl kurios žmonės užduoda klausimus – metalinis namo stogas. Deja, tačiau žaibolaidžiai esant metaliniams stogams neveikia. Vis dėlto įmanoma sistemą įrengti taip, kad stogas atliktų žaibo ėmiklio funkciją. Tačiau prieš tai atliekant svarbu žinoti reikalavimus (geležinio stogo skardos storis turi būti bent 4 mm, varinio – ne mažiau nei 5 mm, aliuminio – 7.

Dar vienas klausimas – savadarbis montavimas. Žaibosauga reikalauja ir žinių, ir tam tikrų prietaisų bei įrankių, todėl viską išsprendžia kreipimasis į specialistus. Tikėtina, kad taip sutaupysite ne tik laiko, bet ir pinigų (juk specialistai viską atlieka žinodami, kaip kas veikia). O ką ir kalbėti apie namų saugumo užtikrinimą.