Morkos – sveikos daržovės, mėgstamos tiek triušių tiek žmonių – didelių ir mažų. Geriausiai morkos žinomos kaip vitamino A šaltinis, stiprinantis akis ir regėjimą. Nors iš tikrųjų viskas kiek sudėtingiau. Vitamino A turi gyvūninės kilmės produktai, o morkos turi tik beta karotino, kuris kepenyse paverčiamas vitaminu A. Na o toliau, akyje vitaminas A transformuojamas į rodopsiną, kuris stiprina regėjimą tamsoje. Likusi beta karotino dalis tiesiog stiprina akis. Būtina žinoti, jog beta karotinas pasisavinamas tik su riebalais, tad valgant morkas reikia suvartoti ir truputį aliejaus ar kitos rūšies riebalų.
Morkose gausu i kitų vitaminų bei mineralinių medžiagų. Įrodyta, jog valgant morkas sumažėja rizika sirgti širdies ligomis, infarkto rizika. Be to morkos padeda išlaikyti sveiką odą ir atitolina senatvės požymius, mat beta karotinas saugo ląsteles nuo irimo. Ir paskutinis dalykas – morkos valo dantis. Po kiekvieno valgio suvalgydami morką šiek tiek išsivalysite dantų apnašas.
Morkų panaudojimas kulinarijoje itin platus. Nuo morkų sulčių iki silkės su morkomis. Iš morkų galima kepti blynus, pyragus. Iš morkų galima daryti vaisių/daržovių kokteilius. Morkas galima panaudoti konditerijos gaminiams gaminti. Morkos dedamos į pyragėlius, į silkę ant Kūčių stalo, į mišraines ir salotas, morkas galima valgyti su virtais grikiais. Morkas galima virti, kepti, troškinti. Tai labai universalus, itin plačiai panaudojamas produktas. Be to, morkos lengvai auga ir lietuviškomis klimato sąlygomis. Turbūt nėra daržo, kuriame neaugtų morkos. Net nepasišventę daržininkai, tik laikini vasarotojai, užsiima tiek morkų, tiek ir žirnių auginimu. Tiesiog pakramtymui. Šiandien morkų galima nusipirkti įvairiausių veislių – ir saldesnių, ir paprastesnio skonio, mažų ir didelių. O ir auginti jas nėra sunku, ypač turint gerą dirvožemį. Jei patys auginti nemėgstate – morkos išties nėra brangios. O dar prisiminus, jog anot dietologų, lietuviai valgo nepakankamai daržovių, išties verta morkas įtraukti į savo valgiaraštį.
Morkos tinka ir gyvūnams maitinti. Pavyzdžiui, triušiams. Koks gi triušis be morkos? Būdama saldi morka itin mėgstama triušių ir kitų smulkių žinduolių. Net būna specialiai auginamos pašarinės morkos, skirtos triušiams. Be mažųjų žinduolių, morkas mėgsta ir arkliai, bei kiti ūkio gyvūnai. Tik nepulkite morkų nešti laukiniams gyvūnams – dažnai morkų ir kitų daržovių miško gyvūnai net neparagauja. O jei jau norite pasirūpinti miško gyventojams, jiems geriausiai tiks šienas.