Sveikata

Kodėl neturėtume pamiršti profilaktinių tyrimų?

Prevencija yra svarbi medicinos dalis, kuri efektyviai padeda kovoti su tam tikromis ligomis, dažnai net ir tomis, kurios atrodo itin agresyvios ir nepagydomos. Vieno prevencinio tyrimo dėka kartais galime gauti antrą galimybę gyventi, jei tik šis tyrimas yra atliekamas laiku. Taigi kokie prevenciniai tyrimai rekomenduojami moterims? Šiandien būtent tam skirsime daugiau dėmesio.

Profilaktinių tyrimų esmė

Profilaktiniai tyrimai atlieka išties svarbią užduotį mūsų gyvenime. Jie leidžia anksti nustatyti galimą ligą ir pradėti tinkamą gydymą dar ankstyvoje jos stadijoje, o tai dažnu atveju suteikia plačias galimybes užbėgti klastingai ligai už akių ir pasveikti. Lietuvoje yra daug institucijų, įvairiais būdais skatinančių profilaktinius tyrimus, kad visuomenė būtų šviečiama apie profilaktinių tyrimų prasmę. Daugelis gydytojų ragina moteris reguliariai tikrintis, kad klastingos ligos, būdingos išskirtinai moterų giminei, neužkluptų netikėtai. Deja, visuomenė kartais skeptiškai į tai žiūri, grįsdama laiko stoka, nepatikimumu ar kitomis priežastimis, kai iš tikrųjų giliai širdyje yra bijoma išgirsti nepalankų atsakymą. Moterys gėdijasi eiti pasitikrinti. Visuomenėje plačiai egzistuoja ir įsitikinimas, kad geriau gyventi nerūpestingoje nežinioje nei žinoti tiesą, kuri atneša į gyvenimą stresą, nerimą, baimę, retkarčiais ir pyktį.

Tačiau retas žmogus, kuris pagalvoja, kad anksti diagnozavus sunkią ligą, jos išgydymo šansai ženkliai išauga. Daugiau apie prevencinius tyrimus galite sužinoti čia: https://www.placenta.lt/vezio-prevencijos-tyrimai/.

Dažniausiai atliekami prevenciniai tyrimai moterims:

  • Mamografija – šis tyrimas yra atliekamas dažniausiai moterims, sulaukusioms 40 metų ir vyresnėms. Mamografija gali aptikti mažus mazgelius ir kitus sunkiai pastebimus pokyčius.
  • Krūtų echoskopija – ypač rekomenduojama jaunoms moterims. Šį tyrimą turėtų atlikti visos moterys, vyresnės nei 20 metų.
  • Krūtų savityra – vienas paprasčiausių tyrimų, kurį galite atlikti ir pačios, neišėjusios iš namų. Vos kelias minutes kartą per savaitę skirkite krūtų tikrinimui, jei apčiuopsite pakitimus – nedelsiant praneškite jus prižiūrinčiam gydytojui.

Profilaktiniai krūtų tyrimai leidžia anksti nustatyti krūties vėžį, apie kurį dažniausiai sužinome per vėlai ir netikėtai. Ankstyvoje stadijoje nustatytas krūties vėžys daugeliu atvejų nereikalauja pašalinti krūtų.