Įsigaliojus prievolei statyti ne žemesnės kaip A++ klasės namus, neišvengta ir būtinybės tokiuose pastatuose įrengti ir rekuperacinę vėdinimo sistemą. Žinant tai, kad tai itin aukšto sandarumo pastatai, be dirbtinio vėdinimo sistemos juose tiesiog nebūtų įmanoma gyventi. Tačiau kokybiškas patalpų oro vėdinimo sistemos įrengimas čia yra ne mažiau svarbus, o jo klaidų vis dar išvengti nepavyksta.
Rekuperacijos įrengimo etapai
Labai dažnai vis dar susiduriama su nekokybiškai atliekamais ventiliacijos sistemos įrengimo darbais, todėl kiekvienam svarbu žinoti pagrindinius aspektus. Visų pirma, būtina atkreipti dėmesį į proceso eiliškumą ir pasiruošimo darbus, tokius kaip:
- vėdinimo sistemos projektavimas;
- oro apykaitos poreikių skaičiavimas;
- oro padavimo bei ištraukimo angų numatymas;
- medžiagų poreikio skaičiavimas;
- darbų planavimas ir t.t.
Atlikus visus pasiruošimo darbus, vėdinimo sistemos įrengimo darbai taipogi vykdomi tam tikrais etapais, atitinkamo eiliškumo tvarka:
- Pirmiausia išvedžiojama pasirinktų ortakių sistema, atsižvelgiant į individualius kliento poreikius ir projektinius skaičiavimus. Tuo pačiu sumontuojami kiti svarbūs elementai – oro paskirstymo dėžės bei difuzoriai.
- Sumontavus ortakius, vyksta jų pajungimo į rekuperatorių darbai ir atliekamas maksimaliai efektyvus ir geriausiai poreikius atitinkantis oro srautų sureguliavimas. Tai yra labai svarbu efektyviam vėdinimo sistemos darbui.
Netinkamai įrengtos sistemos pasekmės
Viena didžiausių daromų klaidų – bandymas sutaupyti, kai kuriuos darbus atliekant savarankiškai arba tam pasitelkiant abejotinos reputacijos specialistus. To pasekmės gali būti įvairios:
- netinkamai pasirinkta vėdinimo įranga, pigesnis, tačiau nepakankamo galingumo rekuperatorius, kuris atsakingas ne tik už energijos sąnaudas, bet ir už oro srautų našumą ir net triukšmingumą. Klaidinga manyti, kad mažesnio galingumo rekuperatorius sunaudos mažiau energijos. Priešingai, visuomet reikėtų rinktis kiek didesnio galingumo įrenginį, nei apskaičiuota.
- oro paskirstymo sistemos klaidos gali lemti nepageidaujamą vėdinimo sistemos triukšmą, kuris ypatingai nakties metu erzina taip, jog tiesiog norisi ją visiškai išjungti. O tai tikrai ne pats geriausias sprendimas gyvenant A+ ar A++ klasės name.
- vėdinimo įrangoje naudojami ventiliatoriai, kurių triukšmo slopinimui montuojami triukšmo slopintuvai, atitinkantys konkretų įrenginį. Netinkamai pasirinkti slopintuvai neužkerta kelio garso sklidimui į kitas patalpas ir gali ištikti „telefonijos efektas“.
Labai svarbu, kad vėdinimo sistemos įrengimo darbus atliktų šios srities profesionalai ir kvalifikuoti montuotojai.