IT ir technologijos,  Namams

Dūmų detektoriai: rinkitės ne dėl formalumo, o dėl funkcionalumo

dumu detektoriaiNuo 2018 m. gegužės visuose namuose turi būti įrengti dūmų detektoriai. Vieni žmonės juos įrenginėja tik dėl formalumo, siekdami negauti baudos, kiti – iš tiesų rūpinasi savo ir šeimos saugumu ir šis įstatymas tampa proga paskatinti susimąstyti apie tą saugumą.

Kodėl gyventojai paraginti susidiegti dūmų detektorius

Daugelyje Vakarų šalių dūmų detektoriai yra privalomi visuose namuose. Dūmų detektorių nauda – neabejotina. Kam žūti gaisre ir sunaikinti visą turtą, jeigu galima bent iš dalies to išvengti? Daugybėje kitų sistemų, kur gresia didelis pavojus, turime tam tikrus saugiklius, apsaugos sistemas. O štai trobos kaimuose supleška kaip XIX amžiuje, nes niekas nesilaiko elementaraus saugumo. Dūmų detektoriai – tai įvairių tipų signalizacijos, kurios pajutę gaisro pavojų, įspėja apie tai žmones. Su dūmų detektorių pagalba galima išgelbėti ir žmones, ir kitą turtą.

Pigūs dūmų detektoriai – dėl formalumo, brangesni – realiai veikiantys

Tačiau ne visus žmones įstatymas paskatino susimąstyti. Kai kurie žmonės vengdami baudų nusipirko pigiausius dūmų detektorius po eurą ar du iš Kinijos. Internete gausu video medžiagos, kurioje yra testuojami pigiausi ir brangesni dūmų detektoriai. Skirtumai akivaizdūs. Pirmiausia jie prasideda tuo, kad itin pigūs dūmų detektoriai apskritai dažnai nesuveikia, net skendėdami dūmuose. Geriausi, modernūs dūmų detektoriai (tokie, kokius siūlo ir JUNG), ne tik suveikia esant dūmams, bet ir reaguoja  į garus, temperatūros skirtumus, ir geba atskirti tikrą gaisro pavojų. Tad tik dėl formalumo pigiausius dūmų detektorius įsirengę žmonės vėliau gali labai pasigailėti dėl tokio aplaidumo.

Į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis dūmų detektorius?

Visgi tiems, kas dūmų detektorių renkasi siekdami saugumo namams, vertėtų atkreipti dėmesį į keletą dalykų:

  • Tinkami dūmų detektoriai yra patvirtinti sertifikatais, įrodančiais kokybę;
  • Gražaus dizaino dūmų detektoriai gali ne tik išgelbėti namus, bet ir juos puošti, praturtinti puikiu vaizdu.
  • Ilgo veikimo baterijos yra tai, ko reikia saugiems namams.
  • Puiku, kai šiuolaikiniai dūmų detektoriai turi specialias funkcijas, kuomet dūmų detektorių galima trumpam išjungti. Tai praverčia, pavyzdžiui, virtuvėje, kai žinote, kad kurį laiką bus daug dūmų, nes kažką svilinsite.
  • Išmaniems namams tinka išmanūs dūmų detektoriai, sąveikaujantis su visomis namų sistemomis.

Į ką reaguoja ir į ką nereaguoja geri dūmų detektoriai?

Pigiausi dūmų detektoriai reaguoja į statybines daleles, dulkes, dūmus, garus ir daug kitų dalykų, kurie nepraneša apie gaisrą. Arba kartais nereaguoja apskritai į nieką. Kokybiški dūmų detektoriai reaguoja į dūmus ir  karštį, įrodantį, kad kyla gaisras.

Kur ir kaip reikia montuoti dūmų detektorius

Dūmų detektorių montavimas – toks pats atsakingas veiksmas kaip ir jų pasirinkimas. Galite atlikti viską tik formaliai, kad kažkur būtų uždėta varnelė, arba galite viską atlikti naudingai – kad, reikalui esant, detektoriai iš tiesų sureaguotų tinkamu metu. Montuodami dūmų detektorius, laikykitės tokios tvarkos:

  • Dūmų detektorius montuokite miegamajame, kad, esant pavojui, Jus miegant pažadintų.
  • Montuokite dūmų detektorius vaikų kambariuose – tai itin jautri zona, kur būtina užkirsti kelią pavojui.
  • Montuokite dūmų detektorius tokiose bendrose erdvėse kaip koridoriai, laiptinės, svetainės. Tuomet iš gaisro židinio vietos atsklidę dūmai pateks į bendras erdves ir suveiks signalizacija.
  • Virtuvėje detektorius montuokite toliau nuo dujinės viryklės, kad atsirastų mažesnė paklaidos galimybė, kuomet reaguojama be reikalo, dėl prisvilusio blyno.