Tvarkantis namus sodų bendrijose arba naujuose gyvenamųjų namų kvartaluose, kur nėra privestos centrinės nuotekų sistemos, reikia suktis iš situacijos patiems. Šiuo metu senovines, pasyvias „bačkas“, talpas nuotekoms, kurias kas kažkiek laiko reikia išsiurbti ir išvežti, keičia biologiniai nuotekų valymo įrengimai.
Biologiniai nuotekų valymo įrenginiai greitai buvo teigiamai įvertinti ir pradėti plačiai naudoti Lietuvoje. Jų aukštas efektyvumas, nuotekos yra išvalomos itin gerai, iki tokio lygio, jog vandenį galima drąsiai išleisti tiesiai į gruntą. Kadangi tai biologiniai įrenginiai, jų veikimas yra paremtas nuotekas skaidančiomis bakterijomis, o ne kenksmingais chemikalais. Naudojamas elektros kiekis nėra didelis, todėl tai ekonomiškas ir patrauklus pirkinys tiems namams, kuriuose nėra galimybės prisijungti prie centrinės nuotekų sistemos.
Jei ir jūs šiuo metu ieškote informacijos apie nuotekų valymo įrengimus, tuomet ši informacija atkreips dėmesį į tai kas svarbu planuojant įrengimo darbus.
Reikalingas leidimas ir techninis projektas
Įprastai montuojant nuotekų valymo įrenginius reikalingas savivaldybės leidimas, kuriame nurodomos ir techninio projekto sąlygos. Priklausomai nuo to kur planuojate statyti įrenginį, kokį įrenginį ir pan, gali reikėti arba nereikėti daryti techninį projektą.
Jeigu reikės, pirmiausia kreipkitės į įmonę, kurioje planuojate įsigyti valymo įrenginį. Įprastai šios įmonės turi savo specialistus, kurie sudaro techninį projektą ir pasirūpina, jog šis būtų patvirtintas ir turėtumėte visus reikiamus leidimus pradėti darbus. Tai leidžia sutaupyti laiko ir pinigų.
Gerai apgalvokite įrengimo vietą
Vietą, kur turės būti nuotekų valymo įrengimai lemia ne tik jūsų pačių pasirinkimas, bet ir tam tikri apribojimai.
Pirmiausia, laikomasi 10 metrų apsaugos zonos. Nuo namo bei kaimynų. Jei įrenginio našumas yra didesnis nei 50 kubinių metrų per parą, tuomet apsaugos zona gali būti ir didesnė.
Antra, biologiniuose nuotekų valymo įrenginiuose kaupiasi dumblas, kurį karts nuo karto, paprastai kartą per metus, reikia išsiurbti ir išvežti. Todėl svarbu numatyti, jog prie įrenginio bus galima privažiuoti ar atstumas iki gatvės pakankamas, jog užtektų įprastos automašinos siurblio šlangos.
Tinkamai prižiūrimas bei veikiantis įrenginys neskleidžia jokio kvapo, tačiau pasitaiko visko. Todėl nepatartina nuotekų valymo įrenginio statyti ties pavėsine ar priešais terasą.
Nors biologiniai valymo įrenginiai puikiai išvalo nuotekas ir vanduo tinkamas leisti į gruntą, tačiau nerekomenduojama įrenginių statyti šalia giluminio gręžinio vandeniui išgauti ar šalia šulinio. Geriau, jog šie įrenginiai išlaikytų savo apsaugos zonas.
Rinkitės sertifikuotus nuotekų valymo įrenginius
Norint gauti leidimą nuotekų valymo įrenginio statybai, turite rinktis sertifikuotus, Lietuvoje pripažįstamus nuotekų valymo įrenginius. Ne vien dėl aplinkosaugos ir įstatymų vykdymo. Bet ir dėl savęs. Biologiniai nuotekų valymo įrenginiai išvalo vandenį taip, jog jį galima leisti į gruntą, melioracijos griuvius, vandens telkinius.
Tačiau pasirinkę nesertifikuotą įrenginį, turite tik statytojų žodį. O jeigu viskas ne taip, kaip jie sako, ir jūs leidžiate tai, ką laikote išvalytu vandeniu į gruntą, tačiau jis tik teršia aplinką. Tuomet netrukus pradės jaustis nemalonus kvapas aplink, geriamasis vanduo įgaus kvapą, o į aplinką pateks taršios medžiagos. Už tai gali būti netgi taikomos nuobaudos.
Todėl renkantis biologinius nuotekų įrenginius visada atkreipkite dėmesį į įmonės reputaciją, į siūlomas paslaugas, į sertifikatus įrangai bei ar įmonė teikia aptarnavimo paslaugas. Tai leis užtikrinti, jog nuotekų valymo įrenginys veikia puikiai, o prireikus pagalbos, galėsite išsikviesti specialistus.