Finansai

Kreditai nebus tokie prieinami

credit24 kreditaiKelerius paskutinius metus ypač suaktyvėjusi mažųjų kreditų rinka privertė susimąstyti ne vieną banko filialą, o taip pat ir verslininkus. Ilgai žmonių apgaudinėjimu dėl ypač didelių palūkanų kaltinami greitieji kreditai buvo bandomi įvairiai žaboti.

Dar vasaros pabaigoje pasirodė pirmasis Lietuvos banko apynasris greitųjų kreditų bendrovėms. Buvo smarkiai sumažintos galimybės pasiimti kreditą. Nuo liepos 1d. įsigaliojo tvarka, taikanti 40 proc. mokumo kriterijų. Tai reiškia, jog naujos taisyklės numatė tai, jog žmogus negali paimti nedidelės greitos paskolos, kurios suma viršija jo mėnesinių pajamų 40 proc. Smulkiųjų kreditų atstovų teigimu, tokia nauja tvarka smarkiai susiaurino klientų sąrašą. Po įsigaliojusios pataisos greitasis kreditas suteikiamas vos kas 9 prašančiajam. Ši tvarka taip pat uždėjo apynasrį ir internetiniam skolinimuisi. Kreditai internetu tapo kiek mažiau populiarūs.

Negana to, Lietuvos bankas nusprendė, jog šie apribojimai nėra dideli ir sumanė dar daugiau naujų taisyklių greitųjų kreditų bendrovėms. Bankas užsimojo sumažinti leistinas palūkanų normas. Iki tol oficialiai galiojančios palūkanos siekė 200 ir net daugiau procentų, o Seimui buvo pasiūlytas siūlymas – šį skaičių sumažinti iki 50 proc. Toks siūlymas buvo pagrįstas tuo, jog  taikomos palūkanų normos yra neadekvačios, vadovaujantis statistika, kuri teigia, jog vidutinė greitojo kredito skolinimosi suma yra 500 litų.

Visais šiais būdais buvo bandoma pažaboti kelis metus sparčiai augančią ir besiplečiančią greitųjų kreditų rinką. Greičiausiai tokių priemonių imtasi ne kiek dėl klientų, kuriems reikalingi kreditai, o dėl to, jog Lietuvos bankuose smarkiai sumažėjo eilės. Žmonės persirito į kitą pusę: kam keliauti į banką, kur taikomi aukšti kriterijai paskolai, kuomet vos per pusvalandį galima greitai ir lengvai pasiskolinti iš smulkiųjų kreditų bendrovės. Būtent tokius žmones dažniausiai pritraukia kreditus dalijančios įmonės. Nors ekspertai pastebi, jog šalyje vis daugėja žmonių, kurie įpranta skolintis ir gyventi iš didesnių pajamų nei iš tiesų uždirba, kreditavimo bendrovės pastebi, jog ši žmonių masė nėra pagrindiniai kreditų įmonių klientai.

Vis dažniau greiti ir nedideli kreditai yra reikalingi verslininkams bei pasiturintiems žmonėms. Kuomet žmogus nusprendžia išvykti į neplanuotą kelionę arba įsigyti daiktą, tačiau neturi su savimi tiek pinigų, kiek jam reikia – greitasis kreditas yra puiki pagalba bet kuriuo paros metu.