Patarimai

Rotacinis ar plokštelinis rekuperatorius, kokį rinktis?

Šiuo metu rinkoje siūlomi įvairių gamintojų, galingumų ir modelių rekuperatoriai. Naujausi modeliai pasižymi itin inovatyviais ir išmaniais technologiniais sprendimais, todėl išsirinkti sau tinkamiausią variantą tikrai nebus sunku. Tačiau tinkamas įrenginio parinkimas yra labai svarbus, todėl norint sužinoti, koks rekuperatorius yra reikalingas jūsų namui, rekomenduojama pasitarti su profesionalais.

Populiariausi yra rotaciniai ir plokšteliniai rekuperatoriai, kurie skiriasi savo veikimo principu, techninėmis savybėmis ir efektyvumu. Dar iki šiol plačiai paplitęs mitas, kad plokšteliniai rekuperatoriai yra netinkami mūsų klimato zonoje, nes jų veikimo darbinė temperatūra yra maždaug iki -10 ºC temperatūros. Tačiau tai buvo aktualu anksčiau, nes šiuo metu siūlomi naujos kartos plokšteliniai rekuperatoriai gali dirbti esant net iki -20  ºC  temperatūrai. O priešpriešinių oro srautų plokštelinio rekuperatoriaus šilumos grąžinimo koeficientas siekia net iki 90-95%.

Plokšteliniai rekuperatoriai

Šiuolaikiniai plokšteliniai rekuperatoriai yra puikiai derinami su CO2 ir drėgmės jutikliais, kurių pagalba galima automatiškai reguliuoti oro padavimo srautus į patalpas. Tokiu būdu įrenginio efektyvumas dar labiau padidėja ir tuo pačiu užtikrinama, kad šviežio oro patalpose bus visada pakankamai.

Tiesa, plokšteliniai rekuperatoriai žemesnėje temperatūroje turi galimybę užšalti, todėl tam yra naudojami specialūs tenai, kurie orą prieš jam patenkant į rekuperatorių pašildo. Tačiau šis papildomas priedas suvartoja šiek tiek papildomai elektros energijos.

Rotaciniai rekuperatoriai

Priešingai nei plokšteliniai, šie viduje turi integruotą rotacinį šilumokaitį, todėl neužšąla ir tinka žemesnių temperatūrų regionams. Rotacinio rekuperatoriaus šilumos grąžinimo koeficientas kiek žemesnis nei plokštelinio, bet pakankamai aukštas ir gali siekti net iki 80-85%.

Visi rekuperatoriai yra derinami su oro filtrais, kurių pagalba iš lauko oras yra filtruojamas. Priklausomai nuo filtro klasės, jie sulaiko kietąsias daleles, žiedadulkes, sporas, neutralizuoja nemalonius kvapus.

Rekuperatorių savo namams reikėtų rinktis atsižvelgiant į namo ypatumus, įrenginio efektyvumą ir šilumos grąžinimą, kitas technines charakteristikas bei valdymo ypatumus.