Samsung deklai
IT ir technologijos

Priemonės, kurių galite imtis, kad jūsų išmanusis telefonas būtų saugesnis

Bėgant laikui išmanieji telefonai tampa vis funkcionalesni ir išmanesni, sparčiai panašėdami į mini kompiuterius, kurie padeda mums kasdien atlikti galybę užduočių – pradedant elementariu bendravimu ir baigiant kasdienių darbų įgyvendinimu, mums svarbių akimirkų įamžinimu, muzikos klausymu ar filmų žiūrėjimu, jau nekalbant apie didžiulius kiekius asmeninės informacijos, kuri būna saugoma išmaniuosiuose telefonuose. Todėl, kai išmanusis telefonas yra tapęs tokia svarbia mūsų gyvenimo dalimi, kiekvienam išmaniojo telefono savininkui vertėtų atkreipti dėmesį į keletą saugumo ir privatumo patarimų, kurie užtikrins, kad telefonu naudotis būtų saugiau.

Telefone naudokite ekrano atrakinimo slaptažodį

Vienas iš pirmųjų ir pačių lengviausių priemonių, padedančių mūsų išmaniajam telefonui suteikti daugiau saugumo ir privatumo, yra ekrano atrakinimui skirto slaptažodžio naudojimas. Jei nustatysite tokį slaptažodį, kiekvienam piktavališkai nusiteikusiam asmeniui bus daug sunkiau gauti prieigą prie jūsų telefone esančių duomenų, įdiegti kenkėjišką programinę įrangą ar apskritai juo pasinaudoti. Nors daugelyje šiuolaikinių išmaniųjų prietaisų standartiškai yra prašoma įvesti tik iš 4 skaitmenų sudarytą prieigos kodą, kartais leidžiama pasirinkti ir ilgesnį slaptažodį arba naudoti dar sudėtingesnę prieigą, pvz., biometrinius duomenis.

Nebendrinkite savo buvimo vietos

Nors kai kurioms šiuolaikinėms mobiliosioms programėlėms, įskaitant ir GPS įrangą, paprastai reikia telefono buvimo vietos informacijos, kai kurios programos gali tokią informaciją rinkti ir bendrinti su trečiosiomis šalimis. Tačiau jei naudojate išmanųjį telefoną, jo nustatymuose jūs galite savarankiškai valdyti dalijimąsi informacija apie jūsų buvimo vietą.

Turite galimybę pasirinkti, kad tik tam tikros programėlės galėtų gauti prieigą prie jūsų buvimo vietos, arba nustatymuose galite pažymėti, jog buvimo vietos nustatymas ir sekimas apskritai būtų išjungtas. Tai ne tik suteiks jums daugiau privatumo, tačiau taip pat gali prailginti ir jūsų išmaniojo telefono akumuliatoriaus veikimo laiką.

Patikrinkite telefono saugumo ir privatumo nustatymus

Neabejotinai ne kartą naršydami po savo išmaniojo telefono nustatymus buvote matę saugumo ir privatumo nustatymų skiltį, tačiau paklauskite savęs, kiek kartų joje apsilankėte? Daugybė šiuolaikinių išmaniųjų telefonų vartotojų nė nesivargina pasidomėti, kaip atrodo už jų telefono saugumą ir privatumą atsakingi nustatymai. Tačiau būtent tokie nustatymai gali padėti jums apriboti konkrečių mobiliųjų programėlių prieigą prie jūsų telefone esančių duomenų, pvz., nuotraukų, kontaktų, buvimo vietos ir kt.

Išjunkite „Bluetooth“

Žinoma, galbūt sakysite, jog „Bluetooth“ pagalba savo išmanųjį telefoną paprastai esate pratę susieti su savo automobiliu, spausdintuvu ar išmaniuoju laikrodžiu, todėl šios galimybės atsisakyti nežadate. Tačiau to daryti jums ir nesiūlome. Tiesiog pagalvokite, kaip dažnai jūsų išmaniajame telefone yra įjungtas „Bluetooth“ ryšys, kai jo iš tikrųjų nenaudojate?

„Bluetooth“ ryšio pagalba jūsų išmanusis telefonas gali bendrauti su kitais įrenginiais, tačiau jei prie jo prisijungs negerų ketinimų turintys asmenys, jie gali gauti jūsų asmeninę informaciją ar netgi perimti jūsų skambučius. Todėl rekomenduojama „Bluetooth“ funkciją išjungti iš karto vos tik ja nebesinaudojate ir įjungti tik tais atvejais, kai jums reikia prisijungti prie konkrečių išorinių prietaisų. Be to, šiandien nemenkoje dalyje išmaniųjų telefonų vartotojams yra suteikiama galimybė nustatyti ir „Bluetooth“ slaptažodį ar papildomus saugumo lygius, todėl nepamirškite tuo pasinaudoti, jei norite padidinti savo asmeninių duomenų saugumą ir privatumą.

Naudokite telefono dėklą ir ekrano apsaugą

Vienas iš paprasčiausių, tačiau ypatingai svarbių išmaniojo telefono apsaugos būdų, yra telefono dėklo ir ekrano apsaugos naudojimas. Tai yra pats lengviausias būdas prailginti savo išmaniojo telefono tarnavimo laiką, kartu kuo ilgiau išsaugant ir jo puikią išorinę išvaizdą. Nepaisant to, ar jums yra reikalingi „iPhone“, „Huawei“, ar Samsung deklai bei ekrano apsaugos, visą tai tiesiog privalote įsigyti ir naudoti.

Telefonų dėklai padeda apsaugoti telefoną nuo įvairių išorinių grėsmių, tarp kurių taip pat yra ir telefono pažeidimas jam nukritus, telefono apliejimas ar kt. Tuo tarpu ekrano pažeidimas yra viena iš dažniausių problemų, su kuria šiomis dienomis susiduria išmaniųjų telefonų savininkai, todėl ekrano apsauga yra lygiai taip pat būtina kaip ir telefono dėklas. Todėl jei nuo pat pirmųjų naudojimosi savo išmaniuoju telefonu dienų jūs pasitelksite telefono dėklą ir ekrano apsaugą, galite būti tikri, kad reikšmingai prailginsite savo telefono tarnavimo laiką ir ilgiau išsaugosite jį puikios būklės.

Atidžiai peržiūrėkite atsisiunčiamas mobiliąsias programėles

Ar tikrai galėtumėte drąsiai teigti, jog žinote visas jūsų išmaniajame telefone šią akimirką esančias mobiliąsias programėles? Neabejojame, kad atsakymas yra neigiamas. Deja, bet didžioji dalis išmaniųjų telefonų naudotojų apie tai tiesiog pamiršta ir laikui bėgant naudoja tik vos keletą programėlių, nors jų išmaniuosiuose telefonuose paprastai jų būna ne viena dešimtis.

Taigi, rekomenduojama reguliariai peržiūrėti savo išmaniajame telefone veikiančias mobiliąsias programėles ir ištrinti tas, kuriomis jūs nesinaudojate ar kurios jums tiesiog atrodo nepažįstamos. Nors viena ar kita programėlė jums gali nekelti jokio įtarimo, dauguma jų renka ir saugo privačią informaciją, kurią vėliau parduota rinkodaros tikslais. Be to, jei reguliariai neatnaujinate turimų (ir nenaudojamų) programėlių, jose gali atsirasti saugumo spragų, dėl ko sumažėtų jūsų telefono saugumas. Todėl nuo šiol įpraskite savo telefone laikyti tik tas mobiliąsias programėles, kuriomis pasitikite ir kurias reguliariai naudojate.

Nenaudokite automatinio prisijungimo prie internetinių paskyrų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai vartotojams suteikia kur kas daugiau patogumo, o viena iš tokių funkcijų yra galimybė labai greitai prisijungti prie e. pašto ar socialinių tinklų paskyrų. Viskas, ką tokiu atveju tereikia padaryti, tai spustelėti prisijungimo mygtuką, nė nesuvedant savo vartotojo vardo ir slaptažodžio, arba tiesiog paspausti programėlės piktogramą. Ir nors iš pirmo žvilgsnio visa tai gali skambėti kaip labai patogus bei praktiškas sprendimas, tai taip pat reiškia, kad visuomet esate prisijungę prie paskyrų, kuriose gali būti daug jūsų konfidencialios informacijos.

Dėl savo saugumo rekomenduojama apsvarstyti galimybę atsijungti nuo įvairių internetinių paskyrų, kuriomis dažnai naudojatės, ir savo išmaniajame telefone nesaugoti slaptažodžių, suteikiančių prieigą prie tokių paskyrų. Tokiu būdu sumažinsite riziką, jog piktavališkai nusiteikę asmenys galės prisijungti prie jūsų asmeninių paskyrų, jei jūs pamestumėte savo išmanųjį telefoną, jis būtų pavogtas ar prie jo nuotoliniu būdu būtų prisijungta jums apie tai nieko nežinant.

Ir nors iš kai kurių paskyrų (priklausomai nuo naudojamo išmaniojo telefono) atsijungti jums gali neleisti, pvz., taip dažnai nutinka su telefone esančiomis programėlėmis, suteikiančiomis greitą prieigą prie e. pašto dėžutės, tokiais atvejais galite apskritai pašalinti tokią mobiliąją programėlę. Tuomet norint prisijungti prie savo e. pašto jums reikėtų tai daryti naudojantis interneto naršykle. Nors iš pažiūros jums tai gali skambėti kaip didelis nepatogumas, vis dėlto, tai suteiktų jums daugiau saugumo.

Telefone naudokite antivirusinę programinę įrangą

Tikriausiai kiekvienas iš jūsų savo kasdien naudojamame kompiuteryje – nepaisant to, ar tai būtų nešiojamas, ar stacionarus kompiuteris – turite antivirusinę programinę įrangą, apsaugančią nuo įvairių kenkėjiškų programų ir kompiuterinių įsilaužėlių. Tačiau kiek iš jūsų tokia pačia antivirusine programine įranga naudojasi ir savo išmaniuosiuose telefonuose? Taip, tai daro tik nedaugelis, nors išmaniaisiais telefonais vartotojai paprastai naudojasi gerokai dažniau nei kompiuteriais! Todėl jei norite padidinti savo telefone laikomų duomenų saugumą, nuo šiol turėtumėte pasirūpinti patikima antivirusine programine įranga.